Festivaly 2011
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Festivaly 2011

Opět se blíží se doba flamenkových festivalů, a to

Přinášíme podrobnější informace poskytnuté jejich organizátory.

Colores flamencos - Olomouc a Šumperk 2011

11. - 14. srpna 2011 - Olomouc

Galavečer flamenca

11.8., 20:30 ŠUMPERK, Pavlinin dvůr (Vlastivědné muzeum Šumperk)
12.8., 19:30 OLOMOUC, Moravské divadlo Olomouc

Ana Cali – tanec, Sergio Pamies – klavír, leader, Sergio Gómez „El Coloraíto“ – zpěv, Benjamín Santiago „El Moreno“ – perkuse, Julián Heredia „El Pipote“ – basová kytara

Na galavečeru 11.8. v Pavlinině dvoře v Šumperku a 12.8. v Moravském divadle v Olomouci se můžeme těšit na královnu flamencového tance – granadskou tanečnici Anu Cali. Instrumentálním protějškem jí bude virtuózní jazz/flamencová formace pod vedením pianisty Sergia Pamiese. Vystoupení plné strhujícího flamencového tance okořeněného jazzovou improvizací bude bezesporu jedním z vrcholů letošního festivalu!

Flamencová fiesta na horním náměstí - Aires del sur a jejich přátelé

13.8., 15.00 hod. Horní náměstí (před radnicí)

Nefalšovaná flamencová fiesta se skupinou Aires del Sur a jejími hosty. Po celou dobu konání fiesty budou moci návštěvníci ochutnat speciality španělské gastronomie.

Machina lirica duo

13.8., 19:00 Klášterní Hradisko, Slavnostní sál

Monika Štreitová – flétna, Pedro Rodrigues – kytara

Monika Štreitová, česká flétnistka žijící v Portugalsku, vystoupí v duu společně s vynikajícím portugalským kytaristou Pedrem Rodriguesem pod názvem "Machina Lirica Duo". Za dobu svého působení tito umělci uvedli více než 170 skladeb v hudebních sálech tak zvučných jmen, jakými jsou newyorská Carnegie Hall, Salle Cortor v Paříži či National Concert Hall v Taipei. Jejich vystoupení na mezinárodním festivalu Musica Viva v Lisabonu bylo odbornou kritikou považováno za jeden z vrcholů festivalu.

Federico G. Lorca - Vuelvo por mis alas (Vracím se pro svá křídla)

14.8., 19:30 Divadlo Tramtárie, Slovanský dům

Tomáš Hanák - recitace, Virginia Delgado - tanec, Petr Vít - kytara

Poezie granadského básníka, od jehož smrti uplyne letos v srpnu 75 let, v podání Tomáše Hanáka. Spojujícím prvkem představení je hudebně taneční koláž madridské tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta. Hudba a pohyb zde obohacují každé slovo a verš o nový, neočekávaný rozměr a barvu. Autory překladů jsou Miloslav Uličný, Lumír Čivrný, Pavel Šrut a Petr Vít.

Přehlídka španělské kinematografie

11.-14.8. Kino Metropol, Olomouc

Dny španělské gastronomie

10.-15.8. Hotel NH OLOMOUC CONGRESS

Speciality španělské kuchyně připravované podle originálních receptů a surovin. Ochutnejte speciality španělské kuchyně v originálním podání šéfkuchaře hotelu NH Olomouc Congress, který patří do španělského hotelového řetězce NH hoteles.

Flamencové workshopy

Taneční sál Paloma (Palackého 22, Olomouc)

Sangria Party

12.-13.8. 20:00, Captain Morgan´s, Rasputin bar, Mlýnská ulice

Flamencová a španělská muzika, originální Sangria, španělská vína a speciality v barech na Mlýnské ulici.

Umělci

Ana Cali

Hvězdou letošního galavečera flamenca bude granadská tanečnice Ana Calí. Pochází z Montrilu v Granadě. Flamencu se začala věnovat již v šesti letech a už po roce jej tančila profesionálně. Objevila se i v několika andaluských televizních programech jako Telesur nebo Viva la Tarde. Ve svých začátcích se učila pod rukama jedněch z nejlepších flamencových tanečnic na světě jako je, granadská hvězda, tanečnice Mariquilla, Eva La Yebaubena nebo Belén Maya. Zúčastnila se řady flamencových festivalů po Andalusii, později pak po celém světě. Za svá vystoupení obdržela řadu cen, přičemž můžeme vyzdvihnout umístění ve finále národní ceny tance Premio Naciona de Danza v roce 2007.

Sergio Pamies Grupo

Sergio Pamies grupo je formace založená pianistou Sergiem Pamiesem. Po studiu v Barceloně se tento jazzový klavírista rozhodl vrátit na rodnou Granadu, kde se spojil s dalšími vynikajícími hudebníky Gonzalem del Val a Jordi Mestresem a založil kapelu, která patří mezi nadějnou generaci španělských hudebníků. Jejich přínos je hlavně v unikátním spojení jazzu a flamenca. Jejich repertoár zahrnuje skladby jak mistrů moderního jazzu, tak originální melodie. V jejich vystoupení se snoubí silný zvuk bicích nástrojů, osobité melodie a krása flamencového tance. Sergio Parmies se svojí skupinou vystupuje na mnoha významných flamencových festivalech jako je Internacional de Piano Bucamaranga nebo Medellin Jazz Fest.

Petr Vít

„Plynutí času zvané „rytmus“ s barvami nejdivočejší radosti i nejhlubšího smutku.“ Tak charakterizuje flamenco, jedna ze stěžejních osobností letošního festivalu Colores Flamencos v Olomouci, Petr Vít. Absolvent brněnské konzervatoře a pražské AMU v začátcích získával úspěchy v mnoha státech světa v oblasti klasické kytary, až objevil flamenco – umělecký projev vyjadřující zpravidla tíži existence lidí na okraji společnosti. Studovat flamenco odjel Petr Vít za podpory španělského ministerstva kultury do Andalusie, kde se jeho pobyt prodloužil z pár měsíců na několik let. Kromě koncertů se věnuje i pedagogické práci, působil jako učitel na školách ve Španělsku, Granadě a Kolumbii. Do Kolumbie se stále vrací na několik měsíců v roce, protože z této země pochází jeho manželka Cristina, se kterou má dvě krásné děti.

Virginia Delgado

Učitelka i významná umělkyně, tak bychom mohli charakterizovat madridskou rodačku Virginii Delgado. Svoji taneční kariéru započala studiem klasického baletu na madridské konzervatoři a ve škole „Karen Taft“ u profesorů Juana Tafta, Clary Obejo a Begona Jimenese. Po pár letech však objevila krásu španělského folkloru, Flamenca, Clásica Espaňol a školu Bolera. V dalších letech studovala pod vedením mnoha významných tanečníků v nejlepší školách ve Španělsku, z nichž můžeme vyzdvihnout studiu contemporari dance ve škole „Amor de dios“ u profesorky Elia Camino nebo skupinu Triana pod vedením Penelope Pasca. Od roku 1990 se Virginia zabývá tancem profesionálně a v roce 1998 získala diplom v oboru Danza Espaňola. Za své úspěchy obdržela také řadu ocenění a získala post učitelky tance v Centro cultural a v Casa del reloj v Madridu. V průběhu své profesní kariéry vystupuje na předních pódiích po celém světě. V roce 2007 navštívila Prahu a o rok později sem přesídlila natrvalo. V současné době Virginia rozvíjí svou uměleckou dráhu a lektorskou činnost v České Republice a šíří zde kulturu španělského tance prostřednictvím pravidelných tanečních kurzů, seminářů a veřejných vystoupení.

 

Další informace: http://www.flamencool.cz.

Festival IBÉRICA

16. - 20. srpna 2011 - Brno, Boskovice, Praha

Již osmým rokem roztančí festival španělské kultury IBÉRICA Prahu, Boskovice i Brno vášnivými iberskými rytmy a nadchne neopakovatelnou atmosférou španělské fiesty. Návštěvníci festivalu si užijí temperamentního flamenkového tance i nedostižné virtuozity jihoevropských instrumentalistů.

Tématem letošního ročníku festivalu je kulturní bohatství Iberského poloostrova vzniklé v průběhu několika století. V dramaturgické koncepci festivalu se tak objeví umělci ze starého flamenkového rodu Vargas – Maya, stejně jako hudba španělského klasicismu či poezie a kinematografie 20. století.

Letošní Ibériku otevře komponovaný pořad “Vracím se pro svá křídla – Vuelvo por mis alas“, věnovaný granadskému básníkovi Federiku G. Lorkovi, od jehož smrti uplyne 18. srpna 75 let. Základním prvkem představení je hudebně taneční koláž madridské tanečnice Virginie Delgado a kytaristy Petra Víta. Básnický text F.G.Lorky v podání Tomáše Hanáka dodává tomuto představení nový, neočekávaný rozměr a barvu.

Iván Martín je brilantní interpret patřící do nejmladší generace španělských klavíristů. Jeho koncert zařazený do každoročního cyklu „Ibérica Clásica“ bude mimo jiné poctou španělskému skladateli Antoniu Solerovi, jehož skladby nahrál Iván Martín na svém nejnovějším CD pod hlavičkou Warner Music.

Hlavními hvězdami festivalu jsou tanečníci IVÁN VARGAS & VERO „LA INDIA“. Tito taneční mistři jsou představiteli autentického flamenka z legendární granadské čtvrti Sacromonte. Reprezentují flamenco ničím nepřikrášlené, zemité a syrové, umocněné virtuózními výkony granadských hudebníků.

V doprovodném festivalovém programu je pro diváky připravena celá paleta filmů španělské kinematografie zahrnující díla legendárních režisérů Luise Buňuela, Carlose Saury či Pedra Almodóvara, vernisáž fotografií Jiřího Bendla „JARO V ANDALUSII – ANDALUCÍA PRIMAVERAL“ a inaugurační festivalová fiesta.

NOVINKOU letošního festivalu bude intenzívní kurz španělštiny pod vedením rodilých mluvčích, organizovaný španělskou kulturní asociací SPAINART.

Součástí festivalu budou již tradičně taneční a hudební dílny za účasti tuzemských i zahraničních lektorů. Nebude chybět ani teoretický seminář zaměřený na historii a vývoj flamenka a jeho jednotlivých stylů. Milovníci flamenkového tance, kytary, perkusí, kastanět, salsy i argentinského tanga tak budou mít letos opět celých pět dní na to, aby jim přešly do krve i ty nejzapeklitější rytmy a taneční kreace.

PROGRAM

16.8. Boskovice, Zámecký skleník

13:00 Zahájení festivalu a festivalových dílen

19:30 Vernisáž fotografií Jiřího Bendla „Andalucía primaveral - Jarní Andalusie"

20:30 Tomáš Hanák recituje poezii Federica Garcíi Lorky "Vuelvo por mis alas - Vracím se pro svá křídla" — (Komponovaný pořad k 75. výročí básníkovy tragické smrti)

Tomáš Hanák - recitace, Virginia Delgado - tanec a Petr Vít - kytara

21:30 Inaugurační festivalová fiesta včetně ochutnávek španělských vín a specialit

17.8. Brno

19:30 Besední Dům - "IBÉRICA CLÁSICA"

Iván Martín - sólový recitál jednoho z nejlepších španělských klavíristů z děl skladatelů A.Solera, F.Liszta a F.Chopina. Iván Martín je brilantní interpret patřící do nejmladší generace španělských klavíristů. Jeho koncert zařazený do každoročního cyklu „Ibérica Clásica“ bude mimo jiné poctou španělskému skladateli Antoniu Solerovi, jehož skladby nahrál Iván Martín na svém nejnovějším CD pod hlavičkou Warner Music.

18.8. Boskovice

20:00 Zámecký skleník - Módní přehlídka flamenkových kolekcí z dílny Lere Lere

21:00 Zámecký skleník - Promítání španělského filmu HERENCIA FLAMENCA: The Flamenco Clan (2006)

Před začátkem a po skončení promítání jsou připraveny ochutnávky španělských vín a specialit s hudebním doprovodem.

19.8. Praha

19:30 Divadlo ABC - Iván Vargas a Vero "La India" v programu "FLAMENCO GITANO"

Iván Vargas - tanec, Vero "La India" - tanec Raúl Molina - spěv Pepe Maya - kytara Miguel Fernández - perkuse

Taneční mistři Iván Vargas a Vero "La India" jsou představiteli autentického flamenka z legendární granadské čvtrti Sacromonte. Reprezentují flamenko ničím nepřikrášlené, zemité a syrové, umocněné virtuózními výkony granadských hudebníků.

20.8. Boskovice

12:00 Zámecký skleník, Ukončení festivalových dílen - záverečná fiesta

19:00 Zámek -Závěrečný festivalový galakoncert v pomanivé atmosfére boskovického zámku. - Iván Vargas, Vero „La India" a Cuadro Flamenco de Sacromonte, IBÉRICA CLAN

22:00 Zámecký skleník - Závěrečná festivalová afterparty včetně ochutnávek španělských vín a specialit

KURZY

Letošní, již osmý ročník festivalu Ibérica, nabízí v Boskovicích tradičně vedle koncertů také tvůrčí flamenkové taneční a hudební dílny. Mezinárodní obsazení lektorských postů, skvělá atmosféra boskovického zámku a jeho okolí a také nadšení organizátorů nabízí vždy na sklonku prázdnin prostor pro setkání s lidmi, kteří sdílejí podobný zájem, a poskytuje příznivcům flamenka možnost prožít společně několik srpnových dní.

Letošní ročník nabízí tyto kurzy: flamenkový tanec pro začátečníky, středně pokročilé i pokročilé – Lucie Čellárové (ČR), Petry Šťastné (ČR) a Virginie Delgado (ESP). Posledně jmenovaná lektorka bude vyučovat rovněž taneční techniku bata de cola (tanec s vlečkou) a kastaněty. Ibérica 2011 přivítá také dva nové lektory: charismatická Irene Álvarez, původem ze Sevilly, je nejen skvělou tanečnicí, ale i vynikající taneční pedagožkou. Svoje bohaté znalosti bude předávat jak v tanečních flamenkových dílnách, tak i v teoretické rovině na semináři zaměřeném na historii a vývoj flamenka i jednotlivých flamenkových stylů.

Druhým milým hostem Ibériky 2011 bude kytarista Alexander Gavilán. Žák legendárního Paco Peñi v současné době vyučuje flamenkovou kytaru na konzervatoři v Rotterdamu. Jeho výuka bude zaměřená především na doprovod flamenkového tance a zpěvu.

Novinka! Oblíbený kolumbijský lektor Alvaro Vargas Flores bude na letošní Ibérice vyučovat nejen salsu, ale i argentinské tango. V kurzu tanga je ideální účast s partnerem, ale ani jednotlivci nemusí mít obavy – metoda výuky je flexibilní a počítá i s touto variantou.

Své flamenkové zkušenosti nabídnou během konání dílen i Stano a Matúš Kohútkovi. Kytarista Stano Kohútek se ujme flamencové třídy kytarových začátečníků, Matúš Kohútek osvětlí compás a techniku hry na cajón.

Kurzy jsou rozprostřeny do 5 dnů – od úterý 16. do soboty 20. srpna. Vyvrcholením tvůrčích dílen se stane - jako každý rok – sobotní závěrečná společná fiesta v zámeckém skleníku, kde všichni účastníci zakusí atmosféru společně prožitých chvil s flamenkem.

Umělci

Iván Vargas Heredia

Iván Vargas pochází z legendární granadské čtvrti Sacromonte, z rodiny, která už po několik generací provozuje slavné flamenkové tablao „Cueva del Rocío“

Spolu se svým strýcem, brilantním tanečnikem Juanem Andrésem Mayou, reprezentují nejmladší generaci slavného flamenkového rodu „Los Maya“, ze kterého vzešly flamenkové legendy - tanečníci Manolete, Mario Maya a kytarista Juan Maya „Marote“.

Iván Vargas zná prkna flamenkových tablaos důvěrně již od dětských let a jako čtyřletý tanečník vystupoval poprvé ve španělské televizi.

Jako nejmladší sólista vystupoval také v představeních Pasión, Contrastes a Cautiva v kultovních choreografiích Juana Andrése Mayi.

Se světově proslulým souborem avantgardního divadla Fura del’s Baus účinkoval spolu se špičkami současné flamenkové scény Javierem de la Torre a Betriz Martín v inscenaci „Smrt v Granadě“.

Strhující tanec Ivána Vargase nechyběl ani v programu slavnostního ceremoniálu při příležitosti jmenování Antonia Banderase symbolickým velvyslancem Andalusie v USA.

Vero "La India"

Vero "La India" se narodila v Granadě v rodině s hlubokou flamenkovou tradicí. Flamenku se i proto začala věnovat již v raném věku. Během své kariéry se účastnila mnoha koncertů a festivalů v Evropě, Mauretánii, Maroku, Japonsku a USA. Tanečně se rozvíjela pod vlivem nejdůležitějších flamenkových umělců, jako jsou Mario Maya, Juana Amaya, Javier Baron, rodina Farruco a Eva Yerbabuena. V současné době tancuje ve starých jeskyních v Sacromonte, kde předvádí svůj vášnivý a pudový způsob přístupu k flamenku.

Iván Martín

Iván Martín se narodil v Las Palmas de Gran Canaria (1978) a v současné době je jedním z nejvýraznějších umělců své generace ve španělsky mluvících zemích. Svá hudební studia začal ve svých pěti letech u profesora Lorenza Ramose, s dalším studiem pokračoval v Las Palmas de Gran Vanadia na konzervatoři s Nicolem Postelem a Franciscem Martínezem. Své vzdělání završil nejvyšší kvalifikací získanou na hudební škole "Reina Sofia" v Madridu pod vedením Dimitrije Bashkirova a Galiny Eguiazarové a soukromými hodinami u polského profesora Ireneusze Jagla v Palma de Mallorca.

Během své kariéry odehrál velké množství koncertů v nejvýznamnějších sálech Španělska, Portugalska, Francie, Itálie, Německa, Česka a Slovenska, Albánie, Jižní Afriky, Jižní Ameriky, Mexika, USA, ad. Sólově vystupoval s orchestry Gran Canaria filharmonie, Tenerife Smphonic, Galicia Symphonic, Španělský národní orchestr, Santiago Royal Philharmonic, filharmonií "Castilla y León", Asturias Symphonic, Bilbao Symphonic, Radio-Television Spanish Orchestra, Sevilla Symphonic, Balearic Symphonic, Spanish National Youth Orchestra, Zagreb Philharmonic, Praga Virtuosi, Strasbourg Philharmonic, Helsinki Philharmonic, Orchestre de Paris, Montevideo “OSODRE” Orchestra, Santiago de Chile Symphonic, Sao Paulo Symphonic, Monterrey Symphonic (USA), World Symphony Orchestra ad.

Zúčastnil se několika mistrovských kurzů na kterých vyučovali profesoři Joaquín Achúcarro, Michelle Campanella, Paul Badura-Škoda (Accademia Chigiana, Siena), Andrzej Jasiński, Claude Frank, Karl Ulrich Schnabel, Ralph Gothoni, Rosalyn Tureck, Ramón Sb nebo Josep Colom.

Je vítězem několika klavírních soutěží: Infanta Cristina, Marisa Montiel, Juventudes Musicales, "Frechilla-Zuloaga" Piano Competition, Antoni Torrandell, Pedro Espinosa, Mozartovy soutěže, Arenas School ad.

Získal stipendium od Real Musical (Gran Canaria) a Rotary Club International. Natočil řadu snímků pro rozhlas a televizi ve Španělsku, Francii, Itálii, Brazílii, Uruguayi a Spojených státech.

Virginia Delgado

Virginia se narodila ve španělském hlavním městě Madridu. Od svých dvanácti let se věnuje studiu klasického baletu a od sedmnácti pak začala studovat také španělský folklór, Flamenco, Clásico Espaňol a školu Bolera. V osmnácti letech se stala členkou skupiny Triana, se kterou se o pár let později zúčastnila choreografické soutěže v oboru španělského tance a flamenka v divadle Albéniz de Madrid. Ve stejné době si rozšiřuje své vzdělání o další taneční styly, především o současný tanec (contemporary) u profesorek jako Elia Camino a Ana De la Orden

V roce 1998 získala diplom v oboru Danza Espaňola a o něco později začala účinkovat v různých flamenkových seskupeních a v souborech špaňelského lidového tance, vystupujících ve Španělsku a v Německu, kde mohla zároveň uplatnit své vlastní choreografie.V roce 2005 se zúčastnila II. ročníku soutěže Roseta Mauri v Barceloně, odkud si odnesla druhou cenu v kategorii Clásico Espaňol.

Během své profesionální kariéry pracuje nejen jako tanečnice, ale působí i jako profesorka v různých školách klasického baletu, Clásico Espaňol a Flamenka.

V současné době Virginia rozvíjí svou uměleckou dráhu a lektorskou činnost v České Republice a šíří zde kulturu španělského tance prostřednictvím pravidelných tanečních kurzů, seminářů a veřejných vystoupení.

Petr Vít

Brněnský rodák a absolvent zdejší konzervatoře Petr Vít pokračoval ve studiu na pražské AMU, jenž rozhojnil ročním stipendiem na vídeňské Hochschule für Musik a později uměleckou dráhou i osobním životem v Rakousku, Jižní Americe či Španělsku.

Po úspěších v oblasti klasické kytary začal objevovat zcela jiný hudební svět a očarován flamenkem studoval tento styl přímo v centru dění, ve španělské Andalusii, kde získal stipendium španělského ministerstva kultury. Petr Vít prodloužil svůj původně čtyřměsíční pobyt v Granadě na několik let a dodnes zde má de facto svůj druhý domov.

V letech 1998-2006 působil jako pedagog v Kolumbii a na Escuela Experimental de Música v Granadě. Je producentem filmu “Flamenco a jeho lidé” a dalších filmových dokumentů věnovaných Španělsku, rovněž je autorem cestopisných článků a fotografických výstav zaměřených na iberoamerická témata.

Z jeho pera pochází i nové překlady básní F.G. Lorky. Kromě své koncertní a pedagogické činnosti se Petr Vít věnuje také skladatelské práci, která zahrnuje kompozice pro sólové nástroje, komorní a scénickou hudbu. V současné době je Petr Vít dramaturgem festivalu španělské kultury IBERICA a profesorem brněnské konzervatoře.

 

Další informace: www.iberica.cz.

Festival Flamenco Chequia

23. - 25. září 2011 - České Budějovice

Festival se letos koná pouze v Českých Budějovicích, nabídne happening na různých místech Českých Budějovic, koncert a taneční kurzy. Podrobnější informace budou brzy zveřejněny.

 

Další informace: www.festivalflamenco.cz.Verze pro tisk