Festivaly 2009
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Letní festivaly 2009

Blíží se doba letních flamenkových festivalů, a to

 • festivalu Flamenco v Mníšku pod Brdy (31. července - 2. srpna 2009),
 • festivalu Flamenco v Olomouci (14. - 16. srpna 2009) a
 • festivalu Iberica v Boskovicích (19. - 22. srpna 2009).
Přinášíme podrobnější informace poskytnuté jejich organizátory.

Festival Flamenco Mníšek

31. července - 2. srpna 2009, Mníšek pod Brdy

Mníšek pod Brdy – Mezinárodní festival flamenca FLAMENCO 2009 pokračuje letos svým pátým, jubilejním ročníkem. Ústředním tématem festivalu se stala španělská provincie Cádiz. Festival je tedy opět rozdělen na dva bloky, na evropský a na španělský. V evropském bloku se představí umělci z Čech, Slovenska a Polska (výborné seskupení z Varšavy, skupina Los Payos). Španělský blok je letos věnován španělské provincii Cádiz, kterou, jako hlavní host sobotního večera, bude prezentovat v programu Aires de Cádiz (Větry od Cádizu) tanečnice Rosario Toledo a zpěváci Juan José Amador a José Valencia.

Hlavní novinkou a změnou je stěhování sobotní scény festivalu z nádvoří zámku do nově opravené zámecké zahrady. Bude zde víc prostoru a lepší viditelnost. Mezi další novinky pak patří páteční recitál španělských zpěváků na nádvoří zámku. Poslední novinkou je, že se letos bude poprvé předávat nové ocenění s názvem Talento Joven de Flamenco. Tato cena bude udělována vždy na jeden rok pro zvlášť talentovaného mladého flamenkového umělce.

V rámci festivalu probíhají taneční a pěvecké workshopy. Taneční kurzy vede Rosario Toledo a pěvecké pak oba španělští zpěváci.

Rezervace a prodej na festival zajišťuje Státní zámek Mníšek pod Brdy. Možnost objednat vstupenky je na www.zamek-mnisek.cz nebo po telefonu na čísle 318 590 261. Zámek v Mníšku pod Brdy najdete na 12km od Prahy, na rychlostní komunikaci R4 – Praha, Strakonice. Je velmi snadno dostupný z Prahy a to osobním autem nebo městskou hromadnou dopravou.

Program festivalu

Pátek 31.7.

 • Workshopy flamenkového tance a zpěvu od 14.00 hodin
 • 20:30 Vernisáž prodejní výstavy flamenkových obrazů
 • Nádvoří zámku - zahájení festivalu
 • 21:00 Recitál flamenkového zpěvu a kytary v podání španělských zpěváků Juana José Amadora a José Valencii.

Sobota 1.8.

 • Workshopy flamenkového tance a zpěvu od 9.00 hodin.

Amfiteátr v zámecké zahradě

 • Programový Blok "STŘEDOEVROPSKÉ FLAMENCO"
  • 16:30 Úvodní slovo a odevzdání ceny TALENTO JOVEN DE FLAMENCO
  • 17:15 - 17:30 AIRES DEL SUR nové flamenkové seskupení z Olomouce (ČR)
  • 17:40 - 18:00 FLAMENCO MINERO s tanečnicí Lenkou Kudláčkovou z Ostravy (ČR)
  • 18:10 - 18:40 LA CHIRI & REMEDIOS a DANIEL BAMBAS (ČR,SR)
  • 18:50 - 19:30 LOS PAYOS - polská flamenková skupina z Varšavy (PL)
  • POR FIESTA (všichni)
  • Od 19:30 - 20:00 Přestávka
 • 20:00 Programový Blok "SPANĚLSKO - Aires de Cádiz" - Větry z Cádizu
  • Rosario Toledo z Cádizu se svoji Compañía de Rosario Toledo, zpěváci Juan José Amador a José Valencia.
 • Volná zábava

Neděle 2.8.

 • Workshop flamenca s Rosario Toledo od 9.00 hodin

 

Další informace k festivalu naleznete na webových stránkách www.zamek-mnisek.cz.

Flamenco Festival 2009 Olomouc

14. - 16. srpna 2009

Letos odstartuje v metropoli střední Moravy vůbec první ročník. Organizátoři jsou přesvědčeni, že bude mít co nabídnout. Během srpnového víkendu si kladou za cíl přenést do Olomouce kousíček žhavé energie španělské kultury. Historické centrum a krásné olomoucké náměstí budou pro festival rozhodně příjemnou kulisou. Připraven je bohatý kulturní program, kde se mezi hlavními hvězdami festivalu olomouckému publiku představí významná skupina ALUCEMA, která se řadí mezi nejvýznamnější flamenková uskupení v Granadě. Příznivci flamenca se tak budou moci seznámit s typickým stylem charakteristickým pro Granadu. Město původu vnáší totiž do muziky a tance vždy své charakteristiky. Po "sevillském" flamenku, které mohli diváci obdivovat v únoru v Divadle hudby, Moravské divadlo Olomouc nabídne v Galavečeru flamenka "Granadu".

Středoevropské flamenco pak bude na programu v sobotu na Flamenkové fiestě. Na Horním náměstí se pod širým nebem představí nejprve místní olomoucká flamenková skupina Aires del Sur, po které se můžete těšit na oblíbené slovenské seskupení Los Remedios a madridskou tanečnici Virginii Delgado.

Pro milovníky klasické hudby je připraven klavírní recitál ke 100. výročí úmrtí španělského skladatele Isaaca Albénize v podání jednoho z nejbrilantnějších klavíristů své generace Gustava Díaz Jerez.

Nebude chybět ani španělská kinematografie. Po dobu festivalu bude každý večer v prostorách nádvoří radnice promítán jeden z filmů význačných španělských režisérů.

A protože k létu a ke Španělsku patří neodmyslitelně zábava, tanec, typické nápoje a španělské speciality, zveme všechny na Sangría party, která se bude konat v Mlýnské ulici (Captain Morgan´s, Espresso bar Illy, rasputin bar).

V rámci festivalu v hotelu Gemo Olomouc proběhnou Dny španělské kuchyně, kde budete moci ochutnat španělskou gastronomii.

Pro zájemce jsou připraveny taneční workshopy pod vedením granadských tanečnic Carmen Yolandy Villena Martin a Vanessy Blesa Vargas.

 

Podrobné informace o festivalu najdete na webových stránkách www.flamencoolomouc.cz. Za pořadatele se na Vás těší firma SCARON Production za podpory olomoucké flamenkové skupiny Aires del Sur.

Festival IBERICA

19. - 22. srpna 2009, Boskovice, Praha, Brno, Bratislava, Ostrava

Koncerty

Letošnímu, šestému ročníku Iberiky, předcházelo pět let úsilí a nadšení pro věc, bez něhož by se tento festival nikdy nemohl stát tím, čím je dnes: pojmem, který svým rytmem a španělským koloritem oslovuje každý rok tisíce diváků ve dvou zemích. Prostorem pro stále nová setkání, místem, kde umění plní jedno ze svých hlavních poslání - díky společnému vnímání krásna mizí hranice zeměpisné i kulturní.

Na pódiích v Boskovicích, Brně, Praze a v Bratislavě se za ta léta vystřídalo mnoho desítek umělců – od dětských muzikantů z romského ghetta Almánjayar až po jména světových umělců jako Gerardo Núñez či Maria Serrano. Podobné je to i tehdy, ohlédneme-li se zpět do historie festivalových tvůrčích dílen. Více než 500 účastníků, kteří nenávratně propadli kouzlu flamenkového tance, kytary, perkusí a salsy, je pro organizační festivalový tým tím nejlepším zadostiučiněním.

Za to, jaká je dnes Iberica, patří velký dík všem jednotlivcům, firmám i organizacím, kteří festival podporují od jeho počátku. Díky také všem umělcům z Iberského poloostrova za věčné slunce v jejich hudbě. A v neposlední řadě, díky také všem návštěvníkům festivalu, neboť je to především jejich potlesk, který nás motivuje a utvrzuje v tom, že naše snažení má smysl.

Tentokrát obohatí festival o nový hudební horizont - spojení flamenka a jazzu - skvělá skupina brilantního klavíristy Sergia Pamiese, která v sobě nevšedním způsobem spojuje to nejlepší z obou hudebních žánrů. Na festivalu IBERICA 2009 budete moci obdivovat ve společném projektu skupiny Sergia Pamiese flamenkový tanec Any Cali – v mládí „zázračného dítěte“ z Montrillu na pobřeží Granady.

Na koncertech jim bude protějškem známá slovenská jazz-flamenková formace Los Remedios, která vždy umí překvapit posluchače novými podněty a dokáže ukázat flamenko v novém světle.

V letošním roce, kdy si připomínáme sté výročí narození Isaaca Albénize, bezesporu jednoho z největších španělských skladatelů, budeme mít také jedinečnou příležitost obdivovat umění španělského klavírního virtuóza Gustava Díaze, který v rámci koncertu Iberica Clásica představí jeho klavírní cyklus Iberia. Můžeme se těšit na provedení tohoto celovečerního cyklu, který patří k vrcholným dílům Isaaca Albénize, a který je díky své interpretační náročnosti součástí repertoáru jen těch největších klavíristů a jen málokdy je uváděn na koncertech jako jeden celek.

Koncerty proběhnou v Boskovicích, v Praze, Brně, Bratislavě a Ostravě. Program koncertů naleznete zde. Podrobné informace o umělcích naleznete zde.

V letošním ročníku festivalu přivítáme letos i dva nové lektory tvůrčích dílen ze Španělska. Carmen Alvarez, skvělá pedagožka a aktivní tanečnice, povede dílnu flamenkového tance a Miguel Corral, pedagog granadské konzervatoře se podělí o své bohaté zkušenosti s účastníky dílen flamenkové kytary. Novinkou je rovněž rozšíření tvůrčích dílen o výuku hry na kastaněty pod vedením španělské tanečnice Virginie Delgado.

Na Iberice 2009 rovněž nebude chybět již tradiční doprovodný filmový program. Emotivní dokument režiséra Michaela Meerta „The Flamenco Clan – Herencia Flamenca“ nechá diváky nahlédnout do života slavné dynastie granadských flamenkových muzikantů Los Habichuela, jejichž nejmladší generace se proslavila pod jménem legendární kapely Ketama. Pro tento celovečerní film budou vytvořeny české titulky exkluzivně pro festival Iberica.

Flamenkové dílny

Stejně jako v minulých letech, i letos nabídne zájemcům své oblíbené taneční a hudební flamenkové workshopy. Pro adepty iberoamerického tance či instrumentálních dovedností jsou opět připraveny čtyřdenní tvůrčí dílny, které si už získaly popularitu nejen přátelskou a stimulativní atmosférou, ale i svojí ojedinělostí. Zájemci o workshopy mohou vybírat ze široké nabídky – flamenkový tanec, flamenková rytmika, salsa, výuka hry na kastaněty a taneční techniky Bata de Cola. Dílny pod vedením lektorů ze Španělska, Kolumbie a Slovenska se budou odehrávat už tradičně na boskovickém zámku a v přilehlých prostorách ve dnech 19.-22. srpna a jejich vyvrcholením bude závěrečná fiesta v zámeckém skleníku v sobotu 22. srpna.

Na festivalu IBERICA 2009 budou otevřeny tyto dílny:

1. FLAMENKOVÝ TANEC

Lektorky: začátečníci: Lucía Čellárová (SK), pokročilí: Carmen Alvarez (SP)

Absolutní splynutí s rytmem, ladnost pohybu a vášeň – to vše a mnohem víc vyjadřuje flamenkový tanec. Lektorky této dílny Lucía Čellárová a Carmen Alvarez představí účastnícím tento fascinující svět plný rytmu a emocí.

Vzhledem k tomu, že o flamenkový tanec je letos opět velký zájem, s největší pravděpodobností nabídneme flamenkovým tanečnicím možnost rozřadit se do tří skupin pokročilosti: Začátečníci - lektorka Petra Šťastná, mírně pokročilí – lektorka Lucía Čellárová a pokročilí – Carmen Alvarez.

2. FLAMENKOVÁ KYTARA

Lektoři: začátečníci: Stanko Kohútek (SK), pokročilí: Miguel Angel Corral (SP)

Tento workshop uvede kytaristy do světa flamenka a jeho nejdůležitějších atributů – seznámí se s compásem, (rytmickým modelem) jednotlivých flamenkových stylů jako např. Soleá, Bulerías, Tangos. Zvláštní důraz bude kladen na techniku flamenkové kytary (rasgueado, alzapúa, golpes). Účastníci proniknou i do tajů doprovodu flamenkového tance, neboť lektor této dílny, Stanko Kohútek, je nejen koncertním kytaristou, ale i vyhledávaným doprovodným hráčem.

3. FLAMENOVÝ COMPÁS - PALMAS A CAJÓN

Lektor: Matúš Kohútek (SK)

Určeno pro všechny zájemce o rytmický doprovod ve flamenkových skladbách. Tento kurz je vhodný jak pro zájemce z řad bubeníků, kteří mají zájem dozvědět se pravidla rytmického doprovodu při flamenku, tak pro ostatní muzikanty a také tanečnice. Matúš Kohútek alias Mateo „El Gallito“ je hráč na cajón, dárbuku (arabský bubínek), talentovaný flamenko tanečník a zručný klavírista. Absolvoval taneční kurzy v Academia de Baile (Jerez de la Frontera), Academia Contratiempos (Málaga) a u Juana Polvilla v Seville.

4. KASTANĚTY a taneční technika Bata de Cola

Lektorka: Virginia Delgado (SP)

Hra na kastaněty k flamenkovému tanci neodmyslitelně patří. V letošním roce bychom rádi dali tomuto umění více prostoru, stejně jako taneční technice Bata de Cola (tanec s vlečkou).

5. SALSA

Lektor: Alvaro Vargas (Kolumbie)

V tomto kurzu objeví účastníci kouzlo nejpopulárnějšího latinskoamerického tance pod vedením entuziasmem, energií a pozitivním duchem nabitého Alvara Vargase, uznávaného odborníka na latinskoamerický folklor, salsu, merengue a argentinské tango.

Účastníci festivalu mají vstup na festivalové koncerty zdarma (stání).

Cena kurzů je 2300,- Kč. V ceně kurzu je 10 vyučovacích hodin (60 minut/vyuč. hodina). Toto je cena za všechny nabízené kurzy kromě kurzu kastanět a Baty de Cola.

Kurz kastanět a kurz Baty de Cola bude mít vždy po 4 hodinách a jeho cena je pro účastnice flamenkového tance (nebo i pro účastníky jiného kurzu) 750,- Kč (coby druhý „vyučovací“ předmět) (1500,- Kč v případě obou záležitostí). Pro ostatní zájemce (jediný vyučovací předmět) platí ceny 920,- Kč (kastaněty nebo Bata) nebo 1840,- Kč (kastaněty a Bata). Bata pro vyučovací předmět Bata de Cola podmínkou.

 

Registrační formulář a další informace nejen o dílnách lze získat na stránkách www.iberica.cz.Verze pro tisk