Adrián Galia
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Adrián Galia

Vlastním jménem Adrián Jorge Caviglia Marcioni. Syn profesionálních tanečníků (otec Jorge Luis „El Chino”, matka Olga María Marcioni „La China”) se narodil v roce 1965 v Buenos Aires (Argentina) a od třinácti let žije ve Španělsku. Velmi brzy začíná studovat tanec ve škole při Ballet Nacional de España, pod vedením velkého tanečníka Antonia Gadése.

V roce 1982 se stává členem Ballet Español de Madrid, spolu s José Antoniem, Merche Esmeraldou, El Güitem, José Mercé a Emiliem de Diego.

O něco později, ve svých třiadvaceti letech, se stává prvním tanečníkem v Teatro de Danza Española de Luisillo. V následujícím roce začíná spolupracovat také s Ballet Teatro Español Rafaela Aguilara.

V roce 1991 účinkuje na Gala de Estrellas v Madridu, kterého se zúčastňují např. Peter Schaufuss, Silvie Guillén a Maya Plisetskaya.

V roce 1992 tancuje na Geants de la Dance v Theatre des Champs Eliysées v Paříži spolu s Patrickem Dupontem a Juliem Bocca. V červnu stejného roku dostává první cenu I Certamen Internacional de coreografía de Danza Española y Flamenco v Madridu; dále je pozván jako jediný tanečník (po Velkém Antoniovi) na I. taneční festival v Moskvě, kde se představuje s Mayou Plisetskou, Vladimirem Vasilievem a Natalií Makarovou.

V roce 1993 v programu nazvaném Geants del Flamenco v divadle Champs Eliysées v Paříži, se prezentuje skupina ve složení Adrián Galia, Lola Greco a Joaquín Cortés.

V březnu téhož roku spolupracuje s Compañía de Cristina Hoyos na choreografii Caminos Andaluces, ve které tancuje jako první tanečník.

Poté zakládá svou vlastní Compañía de Flamencos Andrián Galia, se kterou v roce 1996 na festivalu Madrid de Danza v divadle Abadía představuje choreografii En Clave Flamenca.

V roce 1997 připravuje se slavným zpěvákem Enriquem Morente a rockovou skupinou Lagartija Nick vystoupení Omega.

Dále v témže roce natáčí v koprodukci s japonským časopisem Flamenca Paseo kolekci 21 videokazet pod názvem Paso a Paso los Palos del Flamenco, ve Španělsku publikována s podtitulem Sentir Flamenco (*).

V roce 1999 v madridském divadle Companía de Flamencos Adrián Galia poprvé představuje vystoupení Pensando en Flamenco, které odborná kritika považuje za jedno z nejlepších flamenkových vystoupení. A taktéž pro Ballet Nacional de España připravuje dvě choreografie, tangos a bulerías, k vystoupení Oripandó.

Opět pod vedením Cristiny Hoyos se v únoru 2000 představuje v sevillském divadle Maestranza s tanečníky např. Alejandro Granados, Rafaela Carrasco a dalšími, ve vystoupení nazvaném El baile flamenco de las nuevas generaciones.

V roce 2001 zakládá v Japonsku taneční studio Internacional Flamenco Center „Jaspain” – Estudio Galiana (nyní Haru-studio), kde působí až do roku 2004.

Dne 2. září 2005 vyprodané madridské divadlo Zarzuela vzdává poctu Antoniu Gadesovi španělskou premiérou galaprogramu nazvaného „ANTONIO GADES - 50 años de danza española”, ve kterém se představuje Companía Antonio Gades s choreografiemi z Carmen, Bodas de sangre a Fuenteovejuna, a Adrián Galia má tu velkou čest vystupovat v roli hlavního protagonisty a předvést tak své taneční kvality.

Tanečník a choreograf Adrián Galia patří v současné době k nejlepším učitelům flamenka, vyučuje po celém světě, a zejména pak v Japonsku, kde si získal zřejmě největší popularitu.

...Jsem naprosto přesvědčen, že flamenco mohou tancovat lidé z celého světa ...

Lenka Staníčková, 24.3.2006
(*) Audiovizuální didaktická encyclopedie obsahující různé palos, nyní i na DVD. 

Verze pro tisk