Arsa y Toma
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Arsa y Toma

Arsa y Toma je šestičlenná hudebně-taneční flamenková skupina, která se věnuje tradičnímu flamenku založenému na sólovém tanci a kytarovém a pěveckém doprovodu. Skupina se začala formovat v roce 2000. V současném repertoáru nechybí typické veselé, tzv. fiestové tance jako je Bulerías a Tangos, ale i dramatičtější tance jako např. Seguiriyas, Taranto a Farruca, dále folklórní párový tanec Sevillanas doprovázený na kastaněty, Alegrías z Cádizu a Guajira s vějíři, tanec ovlivněný kubánskými rytmy. Skladby čerpající z tradičních lidových forem uvádí skupina ve vlastních aranžmá a choreografiích, s perkusovým doprovodem na cajón. Spoluzakladatelka a hlavní protagonistka skupiny, tanečnice Jana Drdácká, je považována za jednu z nejlepších tanečnic flamenka u nás.

Za dobu svého účinkování vystoupila Arsa y Toma na řadě festivalů (mezinárodní flamenkový festival Bratislava, Etnofestival Praha), dále jako host španělských flamenkových umělců (Merengue de Córdoba, Juan Polvillo & Companía, Oscar Guzmán y Grupo Flamenco). Skupina také vystoupila s vlastním repertoárem a celovečerním představením v řadě měst po celé republice. Od června 2004 se po úspěšném celovečerním hudebně tanečním představení COLOR FLAMENCO, stalo trvalou scénou skupiny Švandovo divadlo v Praze. Ve stejném divadle mělo 1.6. premiéru nové představení s názvem TIERRA DE FLAMENCO.

Jana Drdácká

Profesionální tanečnice a zakládající členka skupiny. Od března 2001 vede kurzy tance v Praze. Flamenku se věnuje od roku 1998 a od té doby studovala tento tanec v USA, Španělsku a Čechách. Do Španělska jezdí i nadále několikrát ročně na kurzy k renomovaným profesorům. Studovala u následujících profesorů: José Molina, Portland, New York Ana María Lopez, Jerez de la Frontera, La Chiqui a Alejandro Granados, Jerez de la Frontera, Javier Latorre, Córdoba, Manolo Marín, Sevilla (stipendium od jednoho z nejlepších mistrů tradičního sevilského flamenka), Juan Polvillo, Sevilla, Antonio Canales, Barcelona, Karina Jiménez, Praha, Eduardo Lozano, Córdoba, Rafaela Carrasco, Paříž, Javier Latorre, Córdoba (kurz specializovaný na tvorbu choreografie s kytarovým doprovodem), Pastora Galván, Sevilla, Manolo Marín, Jerez de la Frontera, Merche Esmeralda, Matilde Coral, Jerez de la Frontera, Manuela Ríos, Sevilla, Fani Suarez, Praha.

Daniel Gája

Studoval klasickou a jazzovou kytaru na Konzervatoři Jaroslava Ježka a jako jazzový kytarista působil v letech 1997-2000 ve skupině Anima s Vesnou Cáceres. V současnosti vystupuje se skupinou Triny hrající romskou hudbu. Flamenkem se zabývá již 10 let a je jedním z průkopníků hry na flamenkovou kytaru v České Republice. V jejích počátcích hrál v duu s kytaristou Petrem Štěpánkem (1995 - 1997) a zároveň doprovázel na kytaru kurzy profesorky Taneční konzervatoře, Táni Krištůfkové. Od roku 2000 pracuje s tanečnicí Janou Drdáckou a hraje ve skupině Arsa y Toma, pro niž skládá a upravuje hudební aranže. Během posledních šesti let absolvoval několik kurzů flamenkové kytary ve Španělsku, které vedli kytaroví mistři Manolo Sanlúcar, Manolo Franco, José Antonio Rodríguez, Paco Serrano a Enrique de Melchor.

Petra Šťastná

S tancem se seznámila v pěti letech. Po studiích klasického, lidového a moderního tance na ZUŠ v Pardubicích začala studovat, v letech 1993-1998 Pražskou Taneční Konzervatoř, kde se začala věnovat charakternímu španělskému tanci, stylu "danza española" pod vedením prof. Táni Krištůfkové. Prvním impulzem byla v roce 1999 flamenkové tanečnice australského původu Luisa Raszyk. Zúčastnila se tanečních workshopů v Praze, jako např.: Karina Jimenéz - září 2003, Juan Polvillo - listopad 2003, Sonia Salaz & David Perez - srpen 2004, Fany Suarez - červen 2005, Juan Trigueros - červenec 2006, březen 2007...
...a stejně tak studovala u lektorů a profesorů v zahraničí: Amparo de Triana - září 2002, Berlín, Rafaela Carrasco - květen 2003, Kolín n.R., Jara Heredia Robles - červen 2003, Granada, Angelita Gomez - březen 2005, Festival de Jerez, Jerez de la Frontera. Juan Polvillo a Araceli de Alcala - září 2006 - Sevilla, v rámci Festivalu Biennal 2006.
Od r. 1998 vede své kurzy tance, dnes již ve svém tanečním studiu Estudio Feliz na Smíchově v Praze. Kurzy tance od začátečníků po pokročilou úroveň. Od roku 2002 vede kurzy tance Flamenka také pro děti.

Eduard Zubák

Člen skupiny od roku 2005. Od 14 let vrcholový tanečník latinského tance, ve kterém se pravidelně účastnil např. Evropského poháru nebo Mistrovství světa profesionálních párů. Flamenco mu učarovalo před dvěma lety a od roku 2004 absolvoval ve španělské Seville a Jerezu intenzívní kurzy u Juana Polvilla a Javiera Baróna a v Praze u Jany Drdácké a hostující Fani Suarez a Juana Triguerose.  

Zdeněk Žorna

Hudbě a zpěvu se věnuje již od roku 1995. Studoval klasický zpěv u Jolany Plískové, bývalé sólistky Tylova divadla v Plzni. Čtyři roky působil jako zpěvák v Plzeňské skupině Mediterian. Flamencu se intenzivně věnuje od roku 2003. Absolvoval několik kurzů se zpěváky flamenka: Calixto Sanchez, Felix de Lola, Rafi Gomez a Jose Ramirez.

Michael Cába

Hudebník a perkusionista se hudbou zabývá již od roku 1996. Je absolventem cajonového kurzu s Claudií Chambers, José Ramirezem. Vedle skupiny Arsa y Toma působí také ve skupině Mediterian, kde hraje na bicí.

Oficiální stránky skupiny: www.flamencheco.cz

ZM, 19.2.2006


Verze pro tisk