II. Mezinárodní festival Flamenco 2006 Zámek Mníšek
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

II. Mezinárodní festival Flamenco 2006
Zámek Mníšek

Zatím ojedinělá akce svého druhu v Čechách se konala už podruhé na nádvoří zámku v Mníšku pod Brdy. Cestou na festival se na obloze honily mraky a čas od času začalo pršet, což je pro festivaly pod širým nebem vždy potíž. Studená fronta se ale včas odsunula na západ a na zahájení festivalu již opět pálilo slunce.

Nevděčnou úlohu rozehřívače publika přijal kytarista Petr Štěpánek; na pódiu ještě pro jistotu zakrytém skládacím stanem. Zahrál několik vlastních skladeb.

Následovala Eshavira (do programu přidaná na poslední chvíli), nová pražská flamenková formace v obsazení kytara, baskytara, flétna, cajón, zpěv a tanec; poslední dvě jmenované tvoří Zdeněk Žorna a Petra Štastná, osobnosti známé z formace Arsa y Toma (kde také stále účinkují). Eshavira hraje moderní flamenco a rozhodně ne špatně, určitě o této formaci ještě uslyšíme. Mě osobně příjemně překvapil Zdeňkův zpěv, slyšel jsem ho na koncertě po více než roce a půl, a bylo vidět, že vytrvalé studium a cvičení přineslo své ovoce.

Eshaviru vystřídala Arsa y Toma. Ačkoliv Arsa y Toma už má nového kytaristu (Dan Gája je totiž dlouhodobě ve Španělsku), tentokrát vystoupila s náhradním kytaristou, kterým byl Morenito de Triana. Morenito by asi měl získat cenu za nejužitečnějšího hráče festivalu :-), protože od té chvíle z pódia prakticky neodešel (jen s výjimkou polských Viva Flamenco) a vytrvale a naprosto přesně doprovázel účinkující. Taneční vystoupení Arsa y Toma bylo prokládáno Morenitovými sólovými skladbami se zpěvem Zdeňka Žorny.

Poté následovalo vystoupení slovenské formace Los Remedios, opět s Morenitem u první kytary. Zazněly skladby z jejich CD Vendaval i úplné novinky.

V době zvukových zkoušek mezi vystoupeními se o zábavu postarala konferenciérka, která kladla publiku záludné otázky typu "v kterém roce vzniklo flamenco" a poučovala o tom, že krabice, na které sedí perkusista, se jmenuje "cajón" (vysloveno s "c" a "j") a do flamenca ho zavedl "Paco de Lučía"... :-/

Michał Czachowski z polských Viva Flamenco zahájil parádním bulerias, při kterém se předvedl jako skvělý kytarista. Mezi dalšími skladbami bylo i známé tanguillos od Gerarda Nuñeze, které hudebníci použili jako základ k sólovým improvizacím. Toto představení bylo ryze flamenkové; projekt Indialucía si nechali na večerní vystoupení.

Posledním vystoupením odpoledního programu byla De vuelta (návraty), sešlost hudebníků, které zorganizovala tanečnice La Chiri (Jana Haluková), když se před měsícem vrátila z dlouhodobého působení ve Španělské Seville - pozvala na pódium hudebníky, se kterými začínala ve slovenské formaci Lágrima, a kteří také dlouhodobě působili či stále působí v zahraničí. Na kytaru hrál, jak jinak, skvělý Morenito de Triana. Chyběl původně ohlašovaný Petr Vít. La Chiri působila jako nezkrotný živel, na závěrečné bulerias pozvala na pódium všechny přítomné tanečníky a tak měla odpolední část výborné finále.

Večer byl vyhrazen polským Viva Flamenco a jejich projektu Indialucía, spojujícímu flamenco s indickou hudbou, která je vlastně jedním z kořenů flamenca. Michał Czachowski střídavě hrál na sitár a kytaru a indický hudebník Giridhar Udupa jej doprovázel hrou na ghatam, hliněný hrnec, ze kterého vyluzoval neuvěřitelné rytmy, a zpěvem typu konnakol, tj. rychlým vyslovováním krátkých slabik.

Přiznám se, že od projektu Indialucía jsem očekával víc fúze flamenca a indické hudby, tak, jak je tomu na stejnojmenném a mimochodem výborném CD; na koncertě se však spíš střídalo flamenco s meditativní indickou hudbou, která publikum ze začátku příliš nezaujala. I tak ale bylo na co koukat a co poslouchat: Indická tanečnice z Chenai (Madrás) předváděla tradiční jihoindický tanec, kapela skvěle hrála (zazněly i výborně provedené skladby Tres notas para decir te quiero od Vicente Amiga nebo Coreovu Spain) a Giridhar Udupa na závěr přivedl publikum do varu sólovým výstupem a pak předáváním rytmické štafety mezi hudebníky.

Takže zbývá jen dodat, že se festival se povedl, a určitě se budu těšit na další ročník.

ZM, 11.7.2006

Původní stránka


II. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL FLAMENCO
ZÁMEK MNÍŠEK 2006

Termín akce: 8.7. 2006 od 13:30 hodin

Dne 8. července se na zámku v Mníšku koná již druhý mezinárodní flamenco festival. V letošním ročníku se českému publiku představí tito hudebníci a tanečníci: PETR ŠTĚPÁNEK, ARSA Y TOMA, MORENITO DE TRIANA, LOS REMEDIOS , PETR VÍT, LA CHIRI A VIVA FLAMENCO. Více informací naleznete v následujícím programu. Festival začíná ve 13.30 hodin na nádvoří zámku a koná se pod záštitou europoslankyně PhDr. Jany Hybáškové, Španělského velvyslanectví a hejtmana Středočeského kraje ing. Petra Bendla. Během programu proběhne ochutnávka vín a španělských specialit.

PROGRAM

 • 13:30 PŘEDKAPELA 2+1
  hudební sekce divadelní společnosti Křoví
 • 14:00 slavnostní zahájení festivalu europoslankyní Janou Hybáškovou, která spolu se Španělským velvyslanectvím převzala záštitu nad tímto festivalem.
 • 14:10 PETR ŠTĚPÁNEK (ČR)
  český sólový flamenco kytarista, který vystoupí s vlastními skladbami.
 • 14:30 ARSA Y TOMA (ČR)
  česká hudebně - taneční flamenková skupina, která na flamenkovém nebi září již šest let.
 • 15:05 MORENITO DE TRIANA (ŠP)
  flamenkový kytarista žijící ve španělské Seville s flamenco tanečníky.
 • 15:35 TECHNICKÁ PŘESTÁVKA
  Možnost občerstvení - španělské speciality tapas, španělská vína.
 • 16:00 LOS REMEDIOS (SK)
  Nejlepší slovenské komorní seskupení, jež tento jedinečný hudební styl obohacuje o prvky jazzu a vážné hudby.
 • 17:00 VIVA FLAMENCO (PO)
  představení projektu Indialucia, jež bude v celé své kráse a jedinečnosti předveden v hlavním večerním programu od 20.00 hodin.
 • 17:20 TECHNICKÁ PŘESTÁVKA
  Možnost občerstvení - španělské speciality tapas, španělská vína.
 • 17:30 DE VUELTA - NÁVRAT (ČR, ŠP)
  představení předních flamenkových umělců dlouhodobě působících ve Španělsku - Morenito de Triana, La Chiri a Petr Vít.
 • 18:15 ZÁVĚR ODPOLEDNÍ ČÁSTI PROGRAMU
 • 20:00 INDIALUCIA
  hlavní večerní program nejlepší polské flamenco skupiny Viva Flamenco. Překvapením večera je vystoupení Indických hráčů flamenca.

Další informace: zamek.mnisek.czVerze pro tisk