Chano Lobato
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Chano Lobato

Španělský zpěvák Chano Lobato patří k významným osobnostem flamenkového umění. Je stálou a pevnou oporou cádizské pěvecké generace následující po generaci zpěváků jakými byli Aurelio Sellés, Pericón a El Flecha. Vlastním jménem Juan Miguel Ramírez Sarabia. Narodil se roku 1927 v Cádizu, v lidové čtvrti Santa María. Ženatý s tanečnicí Rosarií Peña "La Chana" a otec kytaristů Antonia Ramíreze a "Chanito" či "Chano" Ramíreze.

Jako chlapec zpíval při karnevalových zábavách ve společnosti umělců La Perla de Cádiz, sourozenců Jineto, Curro la Gamba, Rosario la de Ojitos a dalších, a tím i předčasně začal svou kariéru. Poté začal navštěvovat místní tablao, zejména Venta la Palma a příležitostně Venta de Vargas, kde se setkal s tehdejším mistrem cádizského zpěvu Aureliem Sellésem. Spolu se objevili ve filmu Duende y misterios del flamenco, který natočil Edgard Neville na počátku padesátých let.

V roce 1953 obdržel cenu na II. ročníku národní pěvecké soutěže por Alegrías.

Mimo své rodné město Cádiz začal vstupovat do profesionálního flamenkového světa v Seville, Barceloně a Madridu. V hlavním městě se začlenil do tablao El Duende a Arco de Cuchilleros, ve kterých konečně coby zpěvák zaujal první post k doprovodu tance. A takto se také představil na všech hlavních národních a mezinárodních scénách (Paříž, Řím, Londýn ..atd.), kde doprovázel hvězdy jakými byli Alejandro Vega, Manuela Vargas, Matilde Coral... a Antonio. S tímto velkým tanečníkem - celým jménem Antonio Ruiz Soler - spolupracoval téměř šestnáct let. Až do doby, kdy se rozhodl být zpěvákem - sólistou, tj. na konci sedmdesátých let. V roce 1974 vyhrál prestižní cenu Premio Enrique el Mellizo v národní soutěži flamenkového umění v Córdobě; předtím též účinkoval v televizní sérii TVE "Rito y geografia del cante". Stejný televizní kanál mu v roce 1976 nabídl příležitost poprvé účinkovat jako hlavní protagonista v programu "Flamenco".

V osmdesátých letech zpěvák definitivně dospěl k mistrovskému stupni v arte jondo. I pěvecké legendy různých epoch, Manolo Caracol a Camarón de la Isla, veřejně přiznávali uznání a obdiv k Chanovu umění.

Patří k nejvýznamnějším představitelům cádizského zpěvu. Není žádného tajemství v compásu, které by neznal. Ačkoliv nejvíce září v jeho "sváteční podobě", převažuje u něj rozsáhlý soubor stylů s encyklopedickou erudicí. Chano Lobato je dokonalým mistrem se širokým repertoárem. Jeho zpěv obsahuje čistou esenci compásů a starších stylů cádizské školy, jako jsou krátká soleares Cádizu a jiných přístavních měst, všechny typy cantiñas-alegrías, tanguillos, Mellizovy malagueñas, tangos, a zvláště pak bulerías. Seguiriya a malagueña Chacóna či Melliza s Chanovou ozvěnou a nádechem zní zvláštním způsobem. Např. palo por tanguillos se v jeho interpretaci řadí do kategorie "noblesního zpěvu".

Patří k nejoblíbenějším umělcům veřejnosti - která mu věnovala již desítky poct - a k nejvíce oceňovaným ze strany odborné kritiky. Je držitelem mnoha prestižních cen např. Compás del Cante, Medalla de Plata de Andalucía, Premio Ondas, Premio Lucas López, Hijo Predilecto de Cádiz...atd.

Chano Lobato zemřel 5. dubna 2009 v Seville. Viz též: Chano Lobato

DISKOGRAFIE:

 • Pepe Romero 1988
 • Cante flamenco.Record live in juerga and concert in Andalucía. 1990
 • Dos mundos cantan 1992
 • Le nuez moscá 1996
 • Chano Lobato y su familia. Con sabor a cuarto 1997
 • Cultura jonda.Vol.4. 1997
 • Aromas de Cádiz 1997
 • Oído al cante de Chano Lobato 1998
 • Aromo 1998
 • Que veinte años no es nada 2000
 • Chano Lobato 2000
 • Azúcar candé 2000
 • Chano Lobato. Memorias de Cádiz (kniha+cd) 2003

(Všechny výše jmenované flamenkové legendy z Cádizu - Chano Lobato, Aurelio Sellés, El Flecha, Pericón - si můžete také poslechnout např. na CD Por Alegrías.)Verze pro tisk