Rozhovor s kytaristou Morenitem de Triana
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Rozhovor s kytaristou Morenitem de Triana

V jednom slovenském článku z loňského roku jsem se dočetla: "Snedý, dlhovlasý mladý muž so štýlovou briadkou je na nerozoznanie od pravého Španiela. Jeho reč sprevádza divoká gestikulácia, hovorí rýchlo, nahlas, skoro stále sa smeje a je nesmierne priatelský."

Tak jsem se na rozhovor s osmadvacetiletým slovenským flamenkovým kytaristou Stanislavem Kohútkem alias Morenito de Triana moc těšila a byla zvědavá, jestli je takový ještě letos. Měla jsem sice možnost seznámit se s ním již před pár měsíci na festivalu FLAMENCO 2006 v Mníšku pod Brdy, ale tam jsme prohodili v rychlosti asi jen čtyři věty. Tento rozhovor jsme si od té doby plánovali a on do Prahy přijel přesně, jak slíbil. O pár hodin dříve před zkouškou, která ho čekala v jednom pražském tanečním studiu, tak, aby byl čas právě na naše povídání. A tudíž i dříve, než jeho další dva kolegové ze skupiny Los Remedios: houslista Cyril Kubiš a univerzální Matúš Kohútek, hráč na klávesové nástroje, tanečník, cajónista, zpěvák a bratr Morenita v jedné osobě.

A vskutku! Ten popis stále sedí dokonale! Z Bratislavy dorazil na Florenc autobusem. Žádné hvězdné manýry. Přitom by opravdu mohl být na své umění moc a moc pyšný. Nesmírně přátelský a stále se směje. V jeho společnosti jsem bohužel smíchy ani nemohla přečíst první otázku a tak náš rozhovor v malé kavárně Na Poříčí začal raději focením a pak jsem mu předložila papír, ať si otázky čte sám a odpovídá do diktafonu. Vlastně i některé naše společné fotky dělal sám, takže když to shrnu, já tam nemusela vůbec být.

   

Takže: "Stano, tímto Ti vážně ještě jednou mnohokrát děkuji za Tvůj rozhovor a zasílám pozdrav do Bratislavy."

   

I když spočítáme dohromady české a slovenské flamenkové profesionály, je jich stále a asi ještě dlouho bude opravdu jen maličko. Tím jsou i stejně malé a omezené naše možnosti k publikování rozhovorů pro tyto stránky. Tak jsme se se Zdeňkem Martínkem dohodli, že když se nám už nějaká příležitost naskytne, budeme se snažit jí pořádně využít a spolu jsme připravili spoustu otázek. A jako první to "odnesl" Morenito de Triana. Profesionální flamenkový kytarista, rodák ze Slovenska, narozený 16.listopadu 1977 v Bratislavě, ale pět let žijící v Seville, kde spolupracoval s mnoha známými španělskými umělci, takže nám o flamenku má určitě co říct. Upozorňujeme čtenáře, že odpovědi tohoto zahraničního kytaristy nebudou tentokrát překládány. A jelikož Morenito už vážně nestihl udělat i vlastní redakční opravu svého rodného jazyka v přepisovaném textu, prosíme slovenské příznivce českých flamenkových stránek o pochopení a zasílání event. připomínek.

Ačkoliv je slovenština tolik blízká češtině, na večeři už v přítomnosti dalších členů skupiny, Cyrila (vlevo) a Matúše (vpravo), kteří mají stejně velký smysl pro humor jako Moreno, jsem zjistila, kolik slovenských slov ještě neznám. A poznala je vlastně až nyní, jen díky setkání s flamencojazz skupinou Los Remedios, ale bohužel ani jedno z těchto slov se nedá využít k opravám v tomto rozhovoru...:-)

Čtěte rozhovor - první část, druhá část a třetí část.

Lenka Staníčková, 18.8.2006


Verze pro tisk