Kytarové kurzy v Granadě
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 Jste kytarista nebo kytaristka a láká vás odjet se učit flamenkovou kytaru přímo do Španělska? Ale máte obavu z neznalosti jazyka nebo prostředí? Dostali jsme zajímavou nabídku od Lenky Jersákové, která ve Španělsku už přes rok žije, a organizuje kurzy s kytaristou a pedagogem Josém Maríou Ortizem, a to v Granadě, krásném městě s více jak tisíciletou historií a kulturou.

Zdeněk Martínek

Kytarové kurzy v Granadě

Kurzy: spolupráce španělského profesionálního kytaristy (pedagog) a Češky (organizátor), studující flamenco v Granadě:
Pedagog: José María Ortiz (viz níže)
Organizátor: Lenka Jersáková

Pokročilost: je vhodné umět hrát "něco" na kytaru (nemusí to být zrovna flamenco), ale preferujeme kytaristy, kteří alespoň trochu umí hrát něco o čem jsou přesvědčeni, ze by mohlo být začínající flamenco... :-))

Systém výuky: pedagog si nejprve poslechne, co žák umí a neumí, co ho zajímá a co vlastně má zájem se naučit, a podle toho pak přizpůsobí výuku. Postupně přehraje jednotlivým žákům, co je bude v hodině učit, vysvětlí jednotlivé techniky, rytmus, na co je třeba si dát pozor, pak vše zapíše do tablatury (v Granadě se prodávají 6linkové notové sešity přímo připravené pro tento typ zápísu). Dále každému žákovi nahraje danou věc pomalu a pak v tempu. Nahrávat se dá v podstatě na cokoliv. Pokud nemáte nic na nahrávání, nevadí, učitel má vždy k dispozici přístroj na nahrávání na MC kazety. Takže stačí si vzít jednu MC kazetu. Intenzivní kurzy mají tu výhodu, že pedagog žáky zásobí výukovým materiálem na dlouhou dobu. Osobně doporučuji intenzivní kurz ve skupině. Výhodou je možnost vidět ostatní žáky a tak se ledacos přiučit a naprosto nezáleží na tom, že kolem zní další 2-3 kytary. Hodina má svůj promyšlený systém – mám s tím osobní zkušenosti. Pokud můžete být v hodině 3 kamarádi Češi, je to samozřejmé lepší, pokud ne, nevadí - pedagog má v hodinách celoročně spoustu cizinců, takže se není čeho bát. Výuka flamenka je založena ve Španelsku především na učení se sluchem. Kdo s tím nemá zkušenosti, není tak velký problém se to naučit.

Co víc nabízíme a co by vás mohlo zajímat:

  • jak si udělat kytarové nehty pomocí speciální samolepicí textilie a lepidla na nehty, které vydrží všechno (pro pokročilé: znáte-li a používáte-li nějaké přípravky, vezměte je pokud můžete s sebou, každá novinka je vítána)
  • možnost koupit přípravky na výrobu nehtů, možnost vybrat dobrý nástroj, struny atd. za pomoci učitele... pro žáky kurzu je možná sleva 10% ve specializovaném obchodě s hudebními nastrojí, se kterými pedagog spolupracuje.

Gratis:

  • jsem ochotna vysvětlit vám před kurzem systém tablaturového zápisu (upozornění pro pokročilé: pokud hrajete z flamenkových škol např. Granados atd. a znáte systém tablatur, mohu vás ujistit, ze tenhle systém je jiný a mnohem jednodušší).
  • jsem ochotna vám zajistit ubytování v Granadě, ale je třeba mi dát vědět hodně dopředu.
  • doporučím vám nízkonákladové lety - je možné, že je neznáte přímo do Granady, kde Vás eventuelně vyzvednu atd.
  • jsem ochotna překládat na hodině vše do češtiny. Vzhledem k tomu, ze se učím flamenco, tak vím o čem je řeč a hlavně se dokážu vžít do evropského hudebního myšlení a upozornit na to či ono, co Španělé neakceptuji, protože myslí v hudbě rozdílně.
  • pokud se vám bude zamlouvat způsob, jak vyřešit kytarové nehty, není problém vám je napoprvé udělat, pak už budete vědět.
  • a všeobecně jsem vám k dispozici...

Ceník:

Ve skupině:
 1 týden:  4 x 60 min. 120 Eur
 2 týdny:  8 x 60 min. 230 Eur
 3 týdny: 12 x 60 min. 330 Eur
 4 týdny: 16 x 60 min. 430 Eur
Individuální:
 1 týden:  5 x 60 min. 200 Eur
 2 týdny: 10 x 60 min. 380 Eur
 3 týdny: 15 x 60 min. 560 Eur
 4 týdny: 20 x 60 min. 700 Eur

Kontakt:

Lenka Jersáková
Telefon: +34 686 324 184
Skype: lenka.jersakova
e-mail: leyaraZAVINÁČpost.cz

José María Ortiz (1968)

Profesor, profesionální kytarista, skladatel (flamenco: zpěv, kytara)

Profesor velké flamenco školy v Granadě (guitarra sola, acompañamiento al cante, cante), připravující kytaristy, kteří se chtějí profesionálně věnovat flamenku. Jeden z mála muzikantů, který ovládá všechny styly flamenca (palos) a jejich varianty a styly, které jsou v současné době už téměř neznámé. Má dlouhodobé zkušenosti s pedagogikou a výukou jak Španělů, tak cizinců.

Vystupoval na jevištích a spolupracoval s předními postavami a osobnostmi flamenka (Camarón, Carmen Linares, Luis de Cordoba, Aurora Vargas, Pansequito, Joselete de Linares, Niño Pura, Moraito, Manuel Silveria, Rafael Amargo, Zahoreño atd.). Doprovázel téměř všechny zpěváky z Andaluzie, natáčel koncerty, dokumenty a školy pro televize a rádia (Korea, BBC Londýn, Německo, atd.), hrál na koncertech v zahraničí, podílel se na CD (A. Colorao, A. Trinidad, atd.). Je to kytarista vybraný Federací “La Federación Flamenca de Peñas Flamencas” pro doprovázení všech flamenco zpěváků na všech konkursech národní urovně.

V současné době se věnuje výuce, komponování a spoluprací s flamenco zpěváky a koncertní činnosti ve Španelsku.


Video ze zkoušky: Farruca - J.M.Ortiz (kytara)a El Moreno (zpěv).

Viz též: Jose Maria Ortiz na youtube.comVerze pro tisk