Vicente Amigo
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Vicente Amigo

Celým jménem Vicente Amigo Girol, narozen v roce 1967 v Guadalcanal (Sevilla), vyrostl a žije v Cordobě.

Na kytaru hraje už od svých pěti let, jeho prvními učiteli byli El Tomate a El Merengue de Cordoba, pak Manolo Sanlúcar, se kterým spolupracoval po deset let. Svoji dráhu začal jako doprovodný kytarista zpěváka El Pelého a od roku 1988 začíná sólovou dráhu. V tomto roce také vyhrává svoji první cenu v prestižním Concurso Internacional de Guitarra Flamenca. Následuje celá řada dalších ocenění.

V roce 1991 vydává své první album, De mi corazón al aire, se skladbami věnovanými svým učitelům a vzorům. V roce 1992 se schází na jednom pódiu s Paco de Lucíou na slavnostním koncertu Leyendas de la guitarra v Seville, v předvečer světové výstavy Expo 92.

V roce 1992, společně s Leo Brouwerem, zkomponoval a realizoval Concierto Para un Marinero en Tierra, jako hold Rafaelu Albertimu. Část tohoto díla pak pak byla uvedena na jeho albu Poeta (1997) za které obdržel ceny v katetegoriích nejlepší flamenkový umělec a nejlepší flamenkový skladatel. Předtím ale ještě natočil album Vivencias Imaginadas (1995), vysoko ceněné jak posluchači, tak kritikou.

Spolupracoval na albech Miguela Bosé, Remedios Amayi, Carmen Linares, Manolo Sanlúcara, Wagnera Tisa, Rosarie a dalších. Mezi nejvýznačnější ale patří jeho spolupráce se zpěvákem José Mercém na albu Del Amanecer (1998) a El Pelém na albu Canto (2003); na obou se podílel i jako autor a obě patří k tomu nejlepšímu, co ve flamencu vzniklo.

Album Ciudad de las Ideas (2001) získalo cenu Latin Grammy z roku 2001 za nejlepší instrumentální album roku. Zatím poslední album, Un Momento en el Sonido (2005), představuje Amiga jako vyzrálého kytaristu a autora.

Vicente Amigo je v současné době jedním z nejlepších flamecových kytaristů. Mnozí v něm vidí následovníka Paco de Lucii, ale Vicente, sám odmala velký obdivovatel Paco de Lucíi, říká: "Paco de Lucíu nikdo nemůže nahradit".

Oficiální stránky: www.vicente-amigo.com
Videoklip na flamenco-world.com.

ZM, 5.11.2005


Verze pro tisk