Paco Peña
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Paco Peña

Celým jménem Francisco Peña Pérez, narozen v Córdobě 1. června 1942, v chudé rodině, kde hudba patřila mezi každodenní přirozené potřeby. Jeho prvním učitelem hry na kytaru byl jeho starší bratr. Společně doprovázeli otce, vášnivého zpěváka, a sestry, které rády tancovaly. Když bylo Pacovi 6 let, vzal jej otec na koncert legendárního kytaristy Ramóna Montoyi. Pro malého Paca to byl nezapomenutelný zážitek, který nasměroval jeho životní dráhu. Již v necelých dvanácti letech začal působit v profesionálních skupinách, které cestovaly po celém Španělsku.

V roce 1963 s jednou z nich vystoupil v Londýně, po tři roky pak střídavě působil v Anglii a ve Španělsku a v roce 1966 se rohodl trvale usadit v Londýně. V roce 1967 se poprvé představil jako sólový kytarista na vlastním koncertu ve Wigmore Hall. V září téhož roku vystoupil v Royal Festival Hall v Londýně na koncertě Guitar-In, společně s Jimi Hendrixem a dalšími hvězdami.

V roce 1970 zformoval svoji vlastní skupinu Paco Peña Flamenco Company, čítající dalšího kytaristu, dvě tanečnice a dva zpěváky. S touto skupinou rychle získal mezinárodní věhlas a procestoval celý svět.

V roce 1981, založil v rodné Córdobě Festival Internacional de Guitarra, který se od té doby pořádá každý rok, a časem získal významné postavení mezi flamenkovými festivaly.

V roce 1985 se stal lektorem flamenkové kytary na konzervatoři v Rotterdamu. Založil zde flamenkovou kytaru jako samosttaný předmět studia, strukturovaný do pěti kursů, což bylo něco, co nemělo v samotném Španělsku obdoby. Během svých periodických návštěv sám usměrňuje podobu těchto kursů a pomáhá učitelskému sboru.

V roce 1983 obdržel cenu Ramóna Montoyi jako nejlepší koncertní hráč. V roce 1997 obdržel oceněnění La Cruz de Oficial de la Orden del Merito Civil od španělského krále Juana Carlose.

Paco Peña patří mezi tradiční flamenkové kytaristy; je pokračovatelem směru, který založili Ramón Montoya (1880-1949), Niño Ricardo (1904-1974), Sabicas (1912-1990) a Mario Escudero (1928-2004). Je autorem většiny skladeb, které hraje. Ve svých skladbách používá a rozvíjí řadu melodických frází, které si předávaly generace flamenkových kytaristů, i frází od zmíněných kytarových mistrů. Přidává k tomu své vlastní originální fráze a falsety, s okouzlující dynamikou a melodičností a přesným rytmickým základem. I když není tím, kdo výrazně posouvá vývoj flamenkové kytary dopředu, patří bezesporu mezi nejlepší světové flamenkové kytaristy.

Mezi jeho mimořádné počiny patří zejména Flamenková mše (Misa Flamenca), kterou nahrál společně s dalšími flamenkovými umělci a britským sborem ze St. Martin in the Fields.

Velký úspěch zaznamenalo jeho dramatické představení Musa Gitana (premiéra 1999), které je o andaluzském malíři Juliovi Romerovi.

U nás vystoupil několikrát v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražský podzim. Na 14. ročníku tohoto festivalu v roce 2004 uskutečnil světovou premiéru svého nového programu - Flamenkového rekviem.

Oficiální stránky: www.pacopena.com.

ZM, 18.3.2006


Verze pro tisk