Kurzy tance pod vedením španělských mistrů
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Kurzy tance pod vedením španělských mistrů

Španělští umělci jsou zváni do naší země nejen pro svá vystoupení a koncerty, ale aby nás též něco ze svého umění naučili. Již několik let Jana Drdácká pořádá v tanečním studiu Zambra kurzy pod vedením španělských mistrů.

V listopadu 2003 k nám přijel vyučovat například vynikající tanečník a lektor Juan Polvillo, který má soukromou taneční školu v Seville a v Praze vystupoval se svou skupinou v Divadle ABC. Loni v srpnu byli pozváni Sonia Salas a David Perez Almagro, tanečníci Grupo Flamenco Oscara Guzmána. Letos hosty ve studiu Zambra byli tanečnice Fani Suarez a tanečník Juan Trigueros.

Fani Suarez (Fuster) se narodila v Toulouse a pochází ze španělsko-francouzské rodiny. Flamenco studovala v Toulouse s lektorkami Isabelou Soler a Sofií Hernádez a především v Seville s mistry jako jsou Manolo Marín a Javier Cruz. Byla členkou Los Activos (Huelva). Tancovala na různých festivalech ve Francii za doprovodu umělců např. Mariano Martína nebo José Parronda. Zúčastnila se též Mezinárodního hudebního festivalu v Austrálii. Proslavilo jí pak zejména představení pod názvem Inmigración s Companía Ángeles Gabaldón, které získalo titul Premio Hoy jako nejlepší flamenkové představení za rok 2003. Do Prahy přijela tento rok vyučovat poprvé, a to 4. a 5. června a pro velký úspěch se výuka flamenka pod jejím vedením opakovala ještě od 9. do 11. září.

Profesionální flamenco tanečník a mistr Juan Trigueros vystudoval konzervatoř v Alicante. V letech 1980 - 1986 působil v Ballet Nacional de España pod vedením Antonia Gadese a Antonia Ruize. Juan Trigueros, mezi jehož speciality patří hra na kastaněty, si založil i vlastní školu v Mnichově a působí jako pedagog po celé Evropě a v Kanadě. Také on přijel do Prahy vyučovat poprvé. Kurz se konal v sobotu 10.12. od 10,00 do 15,00 hodin. A byla to vskutku i pěkná podívaná! Studenti, kteří se na semináři sešli, byli již z větší části pokročilými tanečníky. Objevila se mezi nimi i Jana Karfusová (asistentka lektorky J. Drdácké), a ti nejzkušenější - členové skupiny Arsa y Toma Jana Drdácká a Eduard Zubák, a tak lekce probíhaly na vysoké úrovni a ve velmi rychlém tempu. Španělský lektor se věnoval především výuce typicky mužského tance Farruca a tanci Taranto. Poslední hodinu věnoval samozřejmě i hře na kastaněty a studentky tak mohly ocenit jeho opravdu virtuozní umění.

Pochvalu si také určitě zaslouží i nejmladší z účastníků, devítiletý Honzík z Prahy, který se tomuto tanci věnuje více než jeden rok a jehož vzory jsou španělské hvězdy Joaquín Cortés a Farruquito. Mladičký tanečník od září 2004 pravidelně navštěvuje kurzy našich nejlepších lektorek flamenka, Jany Drdácké ve studiu Zambra a Petry Šťastné v Estudio Feliz.

A my doufáme, že se s Juanem Triguerosem budeme moci setkat i příští rok.

Lenka Staníčková, 16.12.2005


Verze pro tisk