Iberica 2008
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Ohlédnutí za Iberikou 2008

Festival Iberica už si na české scéně vydobyl své nezastupitelné místo a stal se pravidelným svátkem pro příznivce flamenkové kytary, perkusí a tance. Příjemné Boskovice jsou pro účastníky kurzů naprosto ideálním místem; díky malé rozloze se neustále potkávají na různých místech, park u zámeckého skleníku a amfiteátr jsou pak ideálním místem pro spontánní večerní fiesty. Důkazem oblíbenosti je, že se řada účastníků na Iberiku každoročně vrací. A k tomu přicházejí i noví - letos už zámecký skleník při společném zahájení málem praskal ve švech.

I když se organizátorům díky omezenému rozpočtu již nedaří zvát španělské hvězdy první velikosti (jakým byl Gerardo Núñez), přesto mají šťastnou ruku při výběru méně známých účinkujících, a jako každý rok, i letos bylo k vidění dost zajímavého. Jedinou výjimkou byla skupina Terne Čhave - ačkoliv nesporně dělají dobrou hudbu a měli u publika úspěch, její hudba podle mého názoru neměla se španělskou ani iberoamerickou kulturou prakticky nic společného. Nic na tom nezachránilo ani spojení s tancem jinak vynikající Virginie Delgado. Naopak vystoupení Flamentango skupiny Maríe Serrano, přineslo nevšední zážitek - nejprve se na pódiu střídaly dvě dvojice - jedna tančící flamenco, druhá argentinské tango. Pak se ale obojí začalo zajímavě proplétat a propojovat, hudba i tanec se přelévaly z jedné formy do druhé. Tanečníci vyprávěli příběh argentinské dvojice nalézající své kořeny v Seville v dvouhodinovém představení, které postupně gradovalo až do velkolepého finále. Pro nás kytaristy bylo trochu zklamáním, že kytarista Eduardo Trassiera z doprovodné skupiny Compañía María Serrano nedostal trochu větší prostor, o několik hodin předtím totiž na mistrovské lekci pro kytaristy ukázal, že je kytaristou opravdu vynikajícím.

Neméně zajímavé bylo i vystoupení výborného slovenského kytaristy Flaca de Nerja, kterého u nás nemáme možnost příliš často vidět. Bohužel jeho vystoupení bylo negativně ovlivněno špatným ozvučením, zdá se, že problémy se zvukem už jsou festivalovým evergreenem, viz loňské problémy Martina Biese. Viděli jsme i vystoupení pražské formace Arsa y Toma, s Virginií Delgado, Lucií Čellárovou, Eduardem Zubákem a Janou Drdáckou - Janě pod pódiem pospával a flamenkové rytmy v kolébce vstřebával její dvouměsíční syn Jáchym, tudíž pravděpodobně budoucí hvězda české flamenkové taneční scény :-). Morenito de Triana ve svém bulerias ukázal, že už je načase pomýšlet na vlastní sólové CD, nepochybně už dnes patří mezi nejlepší nešpanělské flamenkové kytaristy.

Dobrým nápadem bylo i zařazení doprovodného filmového programu s filmy, které jinak není možné v běžné distribuci vidět: Film Polígono Sur (Jižní předměstí), celovečerní dokument o sevillském sídlišti, kam byli vystěhovaní původní cikánští obyvatelé starobylé čtvrti Triana, dal nahlédnout do prostředí, kde žije autentické flamenco, do radostí i strastí cikánských obyvatel zavřených v panelácích v moderní době.

Ještě zajímavější byl životopisný film Camarón, o největší legendě flamenkového zpěvu. Ač tento film vzbudil ve světě u Camarónových fanoušků dosti rozporuplné reakce (zejména proto, že zcela pomíjí některé aspekty Camarónova života), jeho uvedení na Iberice bylo velmi přínosné.

A konečně, pan Johannes Inhoffen z obchodu Mundo Flamenco ve Freiburgu skutečně přijel, s dodávkou plnou kytar (asi 20), cajónem a krabicí céděček. Měl po tři dny otevřené své království v salónku zámeckého hotelu a čtyři kytary i cajón skutečně našly své nové české a slovenské majitele. Nejen to, ale i atmosféra festivalu se mu zalíbily, a tak slíbil, že příští rok nejspíš přijede zase, a možná s sebou naláká i kamaráda, který prodává boty a šaty pro tanečnice (a český Flamenkín tak asi dostane konkurenci).

Organizátorům festivalu patří dík za 4 velmi příjemně strávené dny. Viva Iberica 2009!

Fotografie z festivalu naleznete v galerii (tentokrát pochází většina fotografií od Alana Grezla). Tolik tedy stručně o festivalu očima kytaristy; možná by některá účastnice tanečního kurzu viděla úplně jiné přednosti či zápory festivalu, koneckonců, čtete-li to některá, napište! :-)

Zdeněk Martínek, 2.9.2008

Původní článek:

Festival španělské kultury IBERICA 2008

Od středy 20. srpna 2008 začíná čtyřdenní festival Iberica 2008, již popáté. Spojuje sérii koncertů na různých místech (Brno, Bratislava, Boskovice) s čtyřdenními dílnami v Boskovicích pro zájemce o flamenkový tanec, hru na flamenkovou kytaru a cajón, jihoamerickou salsu a tango.

Tématem letošního ročníku je „iberská hudba a její proměny", které se stalo společným jmenovatelem všech koncertů a workshopů.

Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení flamenkové tanečnice Marie Serrano, jež představí svůj jedinečný projekt FlamenTango. V něm slavná umělkyně konfrontuje a zároveň spojuje dva zdánlivě kontrastní světy, které si však jsou kulturně a historicky velmi blízké - flamenco a tango (viz níže).

Festivalu se také zúčastní světově proslulá chorvatská pianistka Ivana Maria Vidovič, žačka legendární hudebnice Alicie de La Rocha. Její klavírní recitál bude zaměřen na velikány španělské hudby a na jejich inspiraci španělskou lidovou hudbou. Koncert doplní vystoupení flamenkové tanečnice Virginie Delgado. V choreografii, kterou zatančí, představí klasický španělský tanec doplněný typickými rytmy vyťukávanými kastanětami.

Na Moravu zavítá i populární romská skupina Terne Čhave, která s sebou přiveze skladby z čerstvě vydaného alba s názvem More, Love!. Představí se i zástupci české a slovenské umělecké scény Jana Drdácká nebo skupina Los Remedios. IBERICA 2008 dále přivítá flamenkového kytaristu Flaca de Nerju s kapelou.

Organizátoři se snaží každým rokem festival ozvláštnit doprovodnými akcemi - letos to bude doprovodný filmový program zajišťovaný kinem PANORAMA Boskovice, kde bude možno zdarma shlédnout výborné filmy nejen o flamenku. Z těch flamenkových to bude Polígono Sur (Jižní předměstí), celovečerní dokument o sevillském sídlišti, kam byli vystěhovaní původní cikánští obyvatelé starobylé čtvrti Triana, a Camarón, životopisný film o největší legendě flamenkového zpěvu (podrobný program naleznete zde).

A konečně žhavá informace pro kytaristy: Organizátoři jednají s panem Inhoffenem, prodejcem flamenkových kytar (Mundo Flamenco), o účasti na festivalu.

Flamentango

Susana a Astor, mladý argentinský pár, zklamaní a bez iluzí díky tíživé situaci v Argentině opouští Buenos Aires. V nejtěžším okamžiku svého života se rozhodnou splnit dávný Susanin sen – poznat zemi kde se narodila její babička Pastora, objevit své dávné kořeny v Andalusii.

Pastora, bývalá flamenková tanečnice, opustila před občanskou válkou ve třicátých letech Sevillu a rozhodla se najít nový život v Argentině. Z rodného Španělska jí zbylo jen album starých fotografií, jediná adresa a vzpomínky z dětství.

Nyní je to Susana a Astor, kteří stejně jako kdysi babička Pastora odcházejí ze své země plni nadějí i nostalgie na jiný kontinent, aby našli místo pro splnění svých snů. V Seville objevují flamenco i svoji minulost.

FLAMENTANGO je taneční a životní příběh, který se proplétá mezi argentinským tangem, nostalgií, vášní, láskou a flamenkem.

Dílny

Lektoři na dílnách jsou:

  • Flamenkový tanec pokročilí - Virginia Delgado (Španělsko)
  • Flamenkový tanec začátečníci - Lucía Čellárová
  • Kytara pokročilí - Flaco de Nerja
  • Kytara začátečníci - Stanko Kohútek
  • Cajón – Matúš Kohútek
  • Salsa, Tango – Alvaro Vargas

Program koncertů IBERICA 2008

BOSKOVICE 20.8. ve 20 hod

Zámek Boskovice - skleník

Jana Drdácká (tanec) + skupina Arsa y Toma - CZ
Flaco de Nerja (kytara) + Sandra La Chispa (tanec) + Dino Valeria (cajón) - SK/AUT
Virginia Delgado (tanec) - ESP

Doprovodný program:

vernisáž výstavy fotografií cestovatele Jiřího Kolbaby v 18.30 hodin

BRNO 21.8. ve 20 hod

Boby centrum

Compañía María Serrano (Sevilla) - ESP
FLAMENTANGO - unikátní projekt spojující tango s flamenkem

Maria Serrano (flamenkový tanec)
José Rodriguez (flamenkový tanec)
German Fernández (flamenkový tanec)
Mariano Otero (tango)
Alejandra Heredia (tango)
Inma "La Carbonera" Rivero (zpěv)
Juan José Navarro (zpěv)
Eduardo Trassiera (flamenková kytara)
Ismael Pérez (klavír)
Pablo Pradas (basa)
Luis Caruana (bandoneon)
Andrej Vujičič (perkuse)

BRNO 22.8. ve 20 hod

Konvent Milosrdných bratří - Iberica Clásica

Maria Ivana Vidovič (klavír) - HR
Virginia Delgado (flamenkový a klasický španělský tanec) - ESP

BRATISLAVA 22.8. ve 20 hod

Park kultury a oddychu

Compañía María Serrano (Sevilla) - ESP
FLAMENTANGO - unikátní projekt spojující tango s flamenkem

Maria Serrano (flamenkový tanec)
José Rodriguez (flamenkový tanec)
German Fernández (flamenkový tanec)
Mariano Otero (tango)
Alejandra Heredia (tango)
Inma "La Carbonera" Rivero (zpěv)
Juan José Navarro (zpěv)
Eduardo Trassiera (flamenková kytara)
Ismael Pérez (klavír)
Pablo Pradas (basa)
Luis Caruana (bandoneon)
Andrej Vujičič (perkuse)

a skupina Los Remedios - SK

Doprovodný program:

  • kurzy tanga, flamenka a argentinského tanga od 15 hod
  • promítání videozáznamů z minulých ročníků od 18:00 do 19:30 hod

BOSKOVICE 23.8. v 19:30 hod

Boskovický zámek - nádvoří

Virginia Delgado (tanec) - ESP + Terne Čhave - CZ

Compañía María Serrano (Sevilla) - ESP
FLAMENTANGO - unikátní projekt spojující tango s flamenkem

Maria Serrano (flamenkový tanec)
José Rodriguez (flamenkový tanec)
German Fernández (flamenkový tanec)
Mariano Otero (tango)
Alejandra Heredia (tango)
Inma "La Carbonera" Rivero (zpěv)
Juan José Navarro (zpěv)
Eduardo Trassiera (flamenková kytara)
Ismael Pérez (klavír)
Pablo Pradas (basa)
Luis Caruana (bandoneon)
Andrej Vujičič (perkuse)

Více informací k festivalu naleznete na webových stránkách www.iberica.czVerze pro tisk