Na návštěvě v Mundo Flamenco
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Na návštěvě v Mundo Flamenco

Již delší dobu jsem uvažoval o koupi nové flamenkové kytary. Měl jsem představu, že půjdu do obchodu, kde mají desítky flamenkových kytar od různých výrobců a já si je budu zkoušet a porovnávat a pak si vyberu takovou, která nejlépe odpovídá mým představám a bude pro mě cenově dostupná. Asi by dnes nebyl problém koupit levnou letenku a udělat si do Španělska výlet na otočku, jen pro tu kytaru. Problém ale je, že se mi dosud nepodařilo zjistit, kde takový obchod ve Španělsku najít.

Když jsem byl před lety v Barceloně, obešel jsem řadu obchodů s hudebními nástroji, nikde ale neměli víc, než tři čtyři flamenkové kytary, navíc cenově od sebe vzdálené, takže v rámci jedné cenové kategorie nebylo moc na výběr.

Při hledání na internetu jsem ale jeden takový obchod našel - jenže ne ve Španělsku, nýbrž v Německu: jmenuje se Mundo Flamenco a je ve Freiburgu im Breisgau, což je z Plzně asi 590 km. Minulý týden jsem musel služebně odjet na několik dnů do Konstanz, využil jsem tedy příležitosti a na cestě zpět jsem Mundo Flamenco navštívil.

Obchod (nebo spíš obchůdek) se nalézá v klidné obytné čtvrti v přízemí jednoho činžovního domu a patří panu Johannesovi Inhoffenovi, který je sám aktivní flamenkový kytarista. Jedna ze tří místností obchodu je plná flamenkových kytar od různých výrobců, v cenovém rozpětí od 490 Euro až po model Felipe V od Conde Hermanos za 12000 Euro - dalo by se říci takový malý kytarový ráj. V místnosti jich bylo asi 40; pan Inhoffen tvrdí, že má trvale na skladě celkem asi 100 kusů.

Nabídka začíná vlastní značkou, kterou pro Mundo Flamenco vyrábí kytarový výrobce ve Valencii - jedná se ale jen o levné modely pro začátečníky. Pak už následují výrobky význačných kytarářů:

 • Ricardo Sanchis Carpio * a jeho synové Hermanos Sanchis Lopéz, Valencia. Na tyto kytary hraje např. Pedro Sierra nebo Rafael Cortés.
 • Amalio Burguet, Catarroja (Valencia).
 • José Manuel Fernández, Granada.
 • Juan Lopez Aguilarte, Granada.
 • Vicente Carrillo, Cuenca. Tento kytarář dělá i značku "Paco de Lucía".
 • Francisco Barba, Sevilla *. Na jeho kytary hrají např. Niño de Pura, Pedro Peña, Manuel Molina.
 • Pedro Maldonado, Malaga.
 • Manuel Lopez Bellido, Granada.
 • José Lopez Bellido, Granada *.
 • Eladio Fernandez, Almería.
 • Rafael Moreno, Granada.
 • Pedro de Miguel (Pedro Perez a Miguel Rodriguez), Madrid.
 • José Rodriguéz Peña, Córdoba *.
 • Antonio Marin Montero, Granada *.
 • Conde Hermanos, Madrid.
 • Andrés de Marvi, Alpujarras *. Na jeho kytary hraje např. Gerardo Nuñez.

Hvězdičkou jsou označeni kytaráři, které pan Inhoffen považuje za špičku ve svém oboru. Jak mi řekl, za dvanáct let existence obchodu vyzkoušel celou řadu různých značek, s některými se ale musel po špatných zkušenostech rozloučit. Jednalo se často i o modely proslavených výrobců; potvrdil tak to, co jsem slyšel již i z jiných zdrojů: někteří výrobci, na jejichž kytary hrají nejlepší flamenkoví kytaristé, se často snaží vytěžit ze získané popularity maximum a zvyšují produkci levnějších modelů na úkor kvality.

Pro mě osobně nevýhodou bylo, že naprostá většina kytar byla mimo moje finanční možnosti; já hledal kytaru do ceny zhruba 1600 Euro a tomu vyhověly pouze 3 modely kytar, všechny od Hnos. Sanchis López (když nepočítám začátečnické modely). Přesto jsem si vybral a odvezl domů model F03 za 1150 Euro a jsem s ní spokojen, myslím, že na tuto cenovou kategorii má vynikající zvuk.

Vyzkoušel jsem si i model "Paco de Lucía", kytaru vyrobenou Vicentem Carrillo, pod "dohledem" Paco de Lucíi a Ramóna de Algecíras - byl jsem zvědav, na jaký druh kytar se to Paco de Lucía osobně podepisuje. Nejen, že měla výborný zvuk, to se nakonec dalo očekávat, ale velmi dobře se na ní hrálo, protože měla tenčí krk, než je obvyklé, a struny velice blízko ozvučené desky - toho bylo dosaženo záměrným prohnutím ozvučné desky u otvoru, takže udělat golpe bylo mnohem jednodušší.

Snad ještě lepší zvuk pak měla kytara od Ricarda Sanchise Carpia, krásný, vyvážený, plný a výrazný.

Zbyla mi bohužel jen trocha času na popovídání s panem Inhoffenem: kytary prý prodává nejen v Německu, ale do celé Evropy - hodně zákazníků má v Rakousku i v Polsku a dokonce je prý prodává i do samotného Španělska. Nakonec není divu - díky tomu, že je sám flamenkovým kytaristou, těmto kytarám dokonale rozumí a má cit pro výběr toho nejlepšího. Jak navíc tvrdí, má pravděpodobně největší a nejrozmanitější nabídku v Evropě.

Zbývá jen dodat, že pokud se chcete do Mundo Flamenco vypravit, je nutné si nejprve domluvit telefonicky nebo e-mailem schůzku, ale to nakonec najdete na stránkách Mundo Flamenco.

ZM, 15.4.2006


Verze pro tisk