Farruquito

Farruquito

Andaluský tanečník Farruquito, vlastním jménem Juan Manuel Fernández Montoya, narozen roku 1982 v Seville, jedna ze současných hvězd flamenkového nebe, je synem zpěváka jménem Juan Fernández Flores „El Moreno“ a tanečnice Rosario Montoya Manzano „La Farruca“. Odchovanec jediné taneční školy, založené jeho dědečkem Antonio Montoya Flores „El Farruco“, již od narození zasvěcuje svůj život do umění tradičního - pravého flamenka, tzv. flamenco puro.

Debutoval na mezinárodní scéně v pouhých pěti letech, na Broadway v New Yorku, v programu nazvaném Flamenco Puro za spoluúčasti legendárních flamenkových osobností, mezi nimiž i jeho rodina.

V osmi letech začíná svou první taneční sezónu na scéně Zambry v Madridu.

V jedenácti letech účinkuje ve videoklipu Camaron Nuestro a následující rok ve filmu Carlose Saury Flamenco po boku patriarchy rodu, El Farruco.

V roce 1992 tancuje na slavnostním zahájení Paraolympiády v Barceloně a poté se svým dědečkem El Farruco v Pabellón de Andalucía na světové výstavě v Seville v představení pod názvem Presente, Pasado y Futuro. V roce 1996 účinkuje spolu s celou rodinou v Bodas de Gloria (již na DVD), ve kterém je flamenco představeno v divadelním pojetí.

Smrtí dědečka El Farruco v roce 1997 mu byla předána štafeta: v patnácti letech tak Farruquito přebírá odpovědnost za pokračování cikánských Los Farruco, jednoho z nejslavnějších flamenkových klanů.

Sotva patnáctiletý Farruquito vytváří své první představení nazvané Raíces Flamencas, ve kterém vyniká jako tanečník nové velikosti, spojující veškerou tradici s mimořádným osobním uměleckým pojetím. Od svého debutu v londýnské Albert Royal Hall je tato přehlídka nefalšovaného a etnického flamenka prezentována s velkým úspěchem v Teatro de la Villa a Conde Duque v Madridu, v divadle Poliorama v Barceloně a na mezinárodním turné po Francii a Japonsku.

V květnu 2000 tancuje na čtvrtém ročníku Festival de Jerez v divadle Villamarta.

V lednu 2001 na prvním ročníku Festival Flamenco USA v Town Hall v New Yorku má premiéru jeho vystoupení nazvané Farruquito y Familia. Mezi působením ve městech New York a Boston, ho deník New York Times považuje za „nejlepšího umělce, který si vydupal Velké jablko za rok 2001“ a Washington Post za „giganta umění“. V roce 2001 taktéž sestavuje a uvádí choreografii La Len Varó.

Následující rok Farruquito triumfuje sezónou v divadle Central ve svém rodném městě, španělské Seville. Tentýž rok se zúčastňuje Gala de los Premios Max.

V roce 2003 se Farruquito zúčastňuje řady prestižních národních a mezinárodních tanečních festivalů: Festival de Jerez, Mont de Marsan, Wolftrap, Internacional Festival of Arts & Ideas, Athens Flamenco Festival, Spoleto Festival USA a další.

V lednu 2003 se představuje s o čtrnáct let starší tanečnicí Juanou Amaya v Sala Joaquín Turina v Seville a ještě tentýž měsíc dosahuje mimořádného úspěchu na třetím ročníku Festival Flamenco USA, i se svým čtrnáctiletým bratrem Antonio Fernández Montoya „Farruco“. Jako hlavní představitel vystoupení Por Derecho v uměleckém páru s Juanou Amaya tak uskutečňuje turné po jedenácti severoamerických městech, kde odborná kritika značně vyzdvihuje jeho umění i osobnost. Taktéž jeho účinkování na VI Festival Flamenco Caja Madrid v divadle Albéniz a na VII Festival de Jerez v divadle Villamarta zaznamenává velký úspěch u odborné kritiky i veřejnosti.

Ani významný fotograf Richard Avedon nebo výtvarník Antonio Miró nenechávají bez povšimnutí geniální umění mladého tanečníka Farruquita. Americký časopis People ho volí jedním z padesáti nejatraktivnějších lidí na světě, mezi nimiž je jediným zástupcem Španělska. Academia de la Música ho odměňuje za letru písně Dulce Canela na CD María zpěvačky Niña Pastori a za zapateado Bailarás con Alegría na CD Homenaje a Jeros.

V červnu 2003 se prezentuje na Festival Flamenco Pa'tos 4 v Colégios de Medicos v Madridu.

V červenci 2003 na francouzském Festival de Arte Flamenco Mont de Marsan má premiéru jeho nové představení pod názvem Alma Vieja. V říjnu tancuje na VI Festival de Flamenco de Solidarios v madridském Palacio de Congresos. Vystoupení Alma Vieja je v listopadu téhož roku velmi úspěšně prezentováno i na domácí půdě, a to nejprve v sevillském divadle Maestranza. Úspěch si opakuje v divadle Albéniz v Madridu na závěru Festival de Otoño, kde jsou všechna místa vyprodána během pouhých pěti dnů. Stejně jako poté v barcelonském divadle Victoria, kde se na velké přání veřejnosti prodlužuje jeho vystoupení o další týden a kde ještě v lednu 2004 začíná sezónu se stejným montaje.

V únoru 2004 Farruquito zahajuje světové turné a uznáván tiskem a veřejností získává v průběhu tohoto roku různé ceny: Premio Público pro nejlepšího tanečníka, Premio Flamenco Hoy pro nejlepšího tanečníka, Premio Telón Chivas'04 pro nejlepšího tanečního interpreta, a prestižní cenu APDE 2004.

V červenci 2004 je například pozván na zahajovací ceremoniál Festival Dei Due Mondi 2004 v italském městě Spoleto. Na konci roku pak následuje účinkování na Forum Universal de las Culturas.

V listopadu a prosinci 2005 odjíždí na turné po Jižní Americe i Evropě a zúčastňuje se festivalu Quito Flamenco 2005 s vystoupením Farruquito y Familia.

Mladý patriarcha klanu Montoyů v současné době, kromě vlastního vystupování, stojí v čele taneční akademie v Seville, kde pokračuje ve výuce slavné Farrukovy školy. Díky pozváním do různých národních i mezinárodních kulturních center rozšiřuje tento styl po světě.

Když Farruquito tancuje, nabízí intenzivní přehlídku různých flamenkových palos, od fandanga až po buleríu, přes seguiriyu, alegríu či tangos, s opravdovou autentičností a duchem v jeho maximálním výrazu. Dupe s vitalitou odpovídající jeho mládí a se zkušeností, kterou bychom hledali spíše u mnohem starších tanečníků.

Sám Farruquito říká: „To, co děláme je jen, že tancujeme pravdivě. Neusilujeme o hledání neobvyklých věcí a ani se nám nelíbí míchat flamenco s jinými hudebními styly. Děláme flamenco, které se zde nevidí už hodně dlouhou dobu - divoké a elegantní, které je ale zároveň tím nejtěžším“.

TURNÉ:

2004

 • březen - VIII Festival de Jerez v Teatro Villamarta (Jerez de la Frontera)
 • květen - Alicante
 • květen/červen - Teatro Poliorama (Barcelona), Almería, Nerja (Málaga), Granada, Valverde del Camino (Huelva), San Roque (Cádiz), El Potaje de Utrera
 • červenec - Valencia, turné po Itálii, La Caracolá (Lebrija), Casabermeja (Málaga), Barcelona (Forum 2004, La Mina)
 • srpen - XLIV Festival Internacional del Cante de las Minas v La Unión (Murcia), Benidorm
 • září - Linares (Jaén), Teatro Calderón (Madrid)
 • říjen -Marbella (Málaga), Lepe (Huelva)
 • listopad - Adra (Almería)
 • prosinec - Baza (Granada)

2005

 • červen - XLVIII Potaje Gitano de Utrera v Patijo del Colegio (Sevilla)
 • srpen - 36o Festival de Flamenco Almería
 • listopad - Caracas (Venezuela), Teatro Santa Úrsula v Limě (Peru), Astor Plaza v Bogotě (Kolumbie), Teletón v Santiago (Chile), Coliseo v Buenos Aires (Argentina)
 • prosinec - Sucre a Club de la Unión v Quito (Ekvádor), Theatre le Trianon v Paříži (Francie)

2006

 • leden - XVI Festival de Nimes (Francie)
 • červenec - Londýn, Montreaux, Argeles
 • září - Lyon
 • říjen - Havana

DISCOGRAFIE:

 • DVD - Bodas de Gloria, 1996
 • CD - La Rosa Blanca - Montse Cortés
 • CD - Le canta al baile - Curro Fernández

LOS FARRUCO


 
FARRUCO
Antonio Montoya Flores, Pozuelo de Alarcón-Madrid 1935
 

FARRUCA
Rosario Montoya Manzano
Sevilla 1962
 
  
FARAONA
Pilar Montoya Manzano
Sevilla 1960
 

FARRUQUITO
Juan Manuel Fernández Montoya
1982
 
  
BARULLO
Juan Fernández Montoya Barullo
1990
 

FARRUCO
Antonio Fernández Montoya
1988
 
  

CARPETA
Manuel Fernández Montoya
1998
 
  

POLITO
  

Oficiální stránky: www.farruquito.com

Na oficiálních stránkách je k dispozici také krátké video.

Viz též: Farruco, Farru, Barrulo.

Lenka Staníčková, 26.5.2006