Rafael Campallo

Rafael Campallo

Rafael Campallo se narodil v Seville (Španělsko) v roce 1974. V osmi letech začíná se studiem tance u José Galvána. Získané znalosti si poté zdokonaluje u tanečníka, choreografa a profesora Manolo Marína, se kterým vystupoval v představení A contratiempo. Již v šestnácti letech účinkuje sólově nebo jako host po celém Španělsku a Japonsku. Působil i na sevillských jevištích Los Gallos a El Arenal.

V roce 1992 se začlenil do slavného vystoupení Azabache, na Exposición Universal v Seville. V témže roce si ho vybrala María Pagés do své choreografie Tango, která měla premiéru na Bienal de Flamenco. K sevillské tanečnici a choreografce María Pagés se vrací i v roce 1994 do představení De la luna al viento, ve kterém vystupuje se zpěvačkou Carmen Linares a kytaristou Rafaelem Riqueni.

Definitivního uznání coby sólovému tanečníkovi se Rafaelu Campallovi dostává v roce 1996, kdy se představuje hned ve dvou choreografiích: Por aquí te quiero ver od Manuela Solera a La raíz del grito Manuely Carrasco. Ve stejném roce začíná spolupracovat i s Compañía Andaluza de Danza, vedenou tanečníkem Mario Maya, se kterou se zúčastňuje světového turné, a kromě jiného účinkuje i na zahajovacím ceremoniálu Mistrovství světa v lyžování konaném v Sierra Nevada.

V roce 1999 nový šéf Compañía Andaluza de Danza, José Antonio, povolává zpět Rafaela Campallo jako hosta skupiny, aby sestavil choreografii Golpes da la vida a tancoval v ní jako první tanečník.

Tentýž rok vyhrává cenu za tanec El Desplante na Concurso Nacional del Cante de las Minas de la Unión, a začíná spolupracovat a jezdit na turné s vynikajícím kytaristou Vicentem Amigo.

Na Bienal de Sevilla 2000 vystupuje v představení Trilogía spolu s tanečníky Andrésem Marínem a El Torombo, se kterými poté realizuje rozsáhlé a úspěšné turné po Španělsku, Evropě a Spojených státech pro účast na mnoha různých festivalech nebo sólová vystoupení na scénách světových divadel. Na následujícím ročníku Bienal de Sevilla, pořádaném v roce 2002, hostuje v choreografii tanečnice Juany Amaya. Se stejným představením účinkuje i na Festival de Mont Marsan v roce 2003.

Jako sólový tanečník byl pozván Fundación Cristina Hereen např. i na scény v New Yorku, Palm Beach a Miami, kde odborná kritika jeho výkon nadšeně chválila.

15. března 2003 vystupuje v Metropolitan Museum v New Yorku s programem Rafael Campallo y Jóvenes Flamencos; v dubnu na Festival Días de Flamenco v Tel Avivu (Izrael); poté na flamenkovém festivalu v Monterrey (Mexiko); a následuje další turné po Spojených státech ve městech Philadelphia, New York, kam byl pozván na slavnostní večeři pořádanou královnou Doñou Sofií ve Spanish Institute - a Miami. V tomto roce též natáčí své první video pod názvem Rafael Campallo. Jóvenes maestros del baile flamenco.

Následující rok se prezentuje v Campallerías na Festival de Flamenco v Jerez a v Sala Joaquín Turina v Seville, a dále pak v nové verzi choreografie Por aquí te quiero ver v divadle Alhambra v Granadě a v divadle Central v Seville. Rok 2004 završil na Bienal de Sevilla premiérou představení vlastní skupiny Don Juan Flamenco.

Taneční styl Rafaela Campallo je mužný, klasický, respektující flamenkový „kánon“ a obzvláště výrazný u tanců seguiriya, tarantos, bulerías a soleá por bulerías. V současné době je profesorem na taneční škole Escuela de Arte Flamenco de la Fundación Cristina Heeren.

2006

  • Festival Flamenco USA (New York, Washington)
  • X.Festival de Jerez (27.2. v Teatro Villamarta s Merche Esmeraldou)
  • Flamenco Festival London Sadler's Wells (20.2., Gala de Andalucía)

Oficiální stránky: www.rafaelcampallo.com

Lenka Staníčková, 18.1.2006