Morenito de Triana

Morenito de Triana

Morenito de Triana, vlastním jménem Stanislav Kohútek narozen 16. listopadu 1977 v Bratislavě (Slovenská republika).

Hře na flamenkovou kytaru se věnuje již 11 let. Studovat začal jako samouk, a později se zdokonaloval též u kytarových mistrů: Gerardo Nuñez, Niño de Puro, José Manuel Tudela. Jako flamenkový kytarista působil ve skupinách: Andalucia a Los Caminos. V roce 1998 byl jedním ze zakládajících členů flamenkové formace nazvané Lagrima.

V roce 1999 účinkoval na speciální akci pro Septet Paco de Lucíi při příležitosti jejich pražského koncertu. Ve stejném roce účinkoval na mezinárodním hudebním festivalu Musicorama v tureckém Bodrumu a na World Music Festival v rakouském Burgenlandu.

V letech 1999 - 2000 pravidelně vystupoval jako sólový kytarista ve Vídni: v tablau Bodega Manchega a jazz klubech Reigen Jazz Club a Unplugged. Koncertoval i ve vídeňském divadle Theater Akzent. V letech 2000 a 2001 získal angažmá v pařížském flamenkovém divadle Planete Andaluzia na 50 koncertů, spolu s kytaristou Flaco de Nerja (Branislav Krajčo) a kolumbijským tanečníkem Dariem Arboledou. V Paříži též účinkoval na festivalu při příležitosti svátku hudby, organizovaném francouzským ministerstvem financí.

V roce 2000 se stal finalistou soutěže Concurso Regional de guitarra flamenca de Niño Ricardo v Seville. Se skupinou Agustito vystupuje pravidelně ve flamenkových tablaech v Seville - Asosiación Antigua Sevilla, El Perro Andaluz, Cafe Lisboa, La Carbonería, La Sonanta a mnohých dalších. Účinkoval též v tablau El Arenal, které patří mezi nejprestižnější flamenková divadla v Seville.

Od roku 2002 působí jako první kytarista ve skupině flamenkového tanečníka Juana Polvillo, a jako profesor flamenkové kytary Escuela flamenca Juan Polvillo a v akademii tanečnice Araceli de Alcala.

V březnu 2003 účinkoval jako host na koncertu kytaristy Juliena Weisse v Seville.

V listopadu 2003 absolvoval turné se skupinou Juana Polvillo po České republice, Rakousku, Slovensku a Polsku.

V březnu 2004 účinkoval se skupinou Agustito v rámci turné po České republice, Rakousku, Slovensku a Polsku. Ve stejném roce se zúčastnil jako kytarista skupiny Juana Polvillo jedné ze soutěží při španělském prestižním festivalu La Union, kde obsadili druhé místo. Se stejnou skupinou účinkoval na Festival de flamenco Coria del Rio, na 5. a 6. flamenco festivalu v Bratislavě, na mezinárodním festivalu ve Wroclavi (Polsko), na flamenkovém festivalu v Hamburgu, v divadlech v Roztoku a Bremenu (Německo), v divadle Melico Salazar v San Jose (Kostarika), v divadle Auditorio San Augustin v Limě (Peru), v Petrohradě (Rusko), v Parmě a Pavii (Itálie). Ve všech jmenovaných místech byly organizované i kurzy flamenkové kytary pod vedením Morenita de Triana.

Na jaře 2004 vyšlo album Vendaval skupiny Los Remedios, na kterém vystupoval jako host. Se skupinou Los Remedios se zúčastnil celoslovenské soutěže Nové tváre slovenského jazzu, kde se umístili na prvním místě.

V dubnu 2005 účinkoval s Juanem Polvillo a Ismaelem Fernandézem na 3. flamenkovém festivalu v Coria del Rio. Dále ve stejném měsíci absolvoval koncerty se skupinou Juana Polvillo v Německu (Hamburg, Kiel, Berlin) a na 10. Flamencofestival v Düseldorfu, kde účinkovali též známí umělci jako Andreas Pena, Maria Angeles Gebaldon, Torombo, Felipe Mato... a další.

V květnu 2005 představuje svůj samostatný program Bajani Flamenca na VII. ročníku mezinárodního flamenkového festivalu v Bratislavě s hostem - vynikajícím perkusionistou - Pakem Vego ze Sevilly. Ve stejném měsíci též absolvuje turné v Rusku (Moskva, Petrohrad) s Juanem Polvillo.

V červnu 2005 účinkoval s Araceli de Alcala a Albertem Garcíou na koncertech ve Vídni a Bratislavě. V červenci 2005 se skupinou Los Remedios vystoupili jako hosté na koncertu světoznámé skupiny Gipsy Kings v Bratislavě.

V roce 2005 a 2006 se s Los Remedios prezentoval na I. a II. ročníku mezinárodního festivalu FLAMENCO ZÁMEK MNÍŠEK v Mníšku pod Brdy (ČR) a na II. a III. ročníku festivalu španělské kultury IBERICA v Boskovicích (ČR).

V současné době je stálým členem bratislavské jazzflamenco skupiny Los Remedios, se kterou vystupuje na Slovensku, v České republice a dalších sousedních zemích. Spolupracuje s tanečníkem Juanem Polvillo, zpěvačkou Maríou Aguilar a mnoha jinými španělskými umělci. Pravidelně sólově koncertuje v Bodega Manchega ve Vídni...atd. Vyučuje flamenkovou kytaru v hudební škole Yamaha v Bratislavě.

Viz též: Rozhovor.

Oficiální stránky: www.morenitodetriana.com

Lenka Staníčková, 16.10.2006