Rafaela Carrasco

Rafaela Carrasco v Praze

Jednou z nejvýznačnějších flamenkových událostí přítího roku se na české scéně zcela určitě stane představení „Vamos al Tiroteo” špičkového flamenkového souboru Compañía Rafaela Carrasco, dne 9.2.2012, ve 20:00 hod. v Divadle Hybernia v Praze. Již před časem jsme vám přinesli biografii Rafaely Carrasco, nyní přinášíme informace poskytnuté organizátory této kulturní události.

Rafaela Carrasco

Tanečnice a choreografka Rafaela Carrasco se narodila v roce 1972 v Seville, dnes patří k nejvýznačnějším představitelkám avantgardního flamenka.

Začala tancovat již ve svých šesti letech. Prvního profesionálního vedení se ji dostalo na škole Matilde Coral, jedné z nejuznávanějších flamenkových osobností, kde studovala klasický španělský tanec až do svých sedmnácti let.

Pod vedením tanečníka a choreografa Maria Maye se následných šest let prezentovala v Compañía de Mario Maya. Téměř na stejnou dobu se stala i členkou Compañía Andaluza de Danza.

Učila se a zdokonalovala svůj taneční projev v různých disciplínách. Studovala klasický tanec , španělský stylový tanec, regionální, moderní a flamenco u renomovaných pedagogů.

Ve třiadvaceti letech se přestěhovala do Madridu, kde se začala formovat jako sólistka, hledající svůj vlastní výraz a osobitý styl.

Spolupracovala s Belén Maya v Compañía de Belén Maya, dále Israelem Galvánem, Rafaelem Campallo, Cristinou Hoyos, Rafaelem Amargem, Ramónem Ollerem a řadou dalších vynikajících španělských tanečníků a choreografů.

Tanec Rafaely Carrasco je technicky dokonalý i dokonale smyslný. Odhazuje způsoby, které omezují. Její projev je naplněn emocemi, něžným citem, vášní i agresi.

Pro Rafaelu Carrasco je tanec věčným hledáním.

Compañía Rafaela Carrasco

Rafaela Carrasco založila v roce 2002 svůj vlastní taneční soubor a v témže roce získala v Soutěži ve flamenkové choreografii a španělském tanci v Madridu cenu za nejlepší choreografii, nejlepší kompozici a cenu pro vyjímečnou tanečnici.

Za dobu své existence soubor nastudoval 6 inscenací. „Vamos al Tiroteo” diváci poprvé shlédli v rámci XV. ročníku flamenkového bienále v Seville v roce 2008, kde získalo nejvyšší ocenění, cenu Giraldillo a zároveň cenu novinářů za nejlepší choreografii.

„Vamos al Tiroteo”

Představení vychází z legendární nahrávky z roku 1931, na které známý granadský básník Federico García Lorca doprovází na piano oblíbenou flamenkovou tanečnici a zpěvačku La Argentinitu interpretující několik španělských lidových písní.

Rafaela Carrasco přenesla tyto písně do současnosti a hudbě, která inspirovala celou další generaci španělských umělců, vdechla s geniálním citem a tvůrčí invencí nový život a současnou energii.

Rafaela je nejen geniální režisérkou a choreografkou, ale i hlavním tanečním magnetem tohoto umělecky bohatého představení, v němž ji doprovází čtyři mužští tanečníci, živý hudební doprovod a podmanivý zpěv.

Organizátoři

Představení společně organizují Jitka Švecová / Flamenkin a Karol Martincová / agentura A.R.G.O.

Další informace: www.flamencovpraze.cz

ZM, 17.11.2011