Festivaly 2009

Festivaly 2010

Opět se blíží se doba flamenkových festivalů, a to

 • festivalu Flamenco Olomouc (12. - 15. srpna 2010),
 • festivalu Iberica v Boskovicích, Praze a Brně (17. - 21. srpna 2010),
 • festivalu Flamenco Chequia v Praze, Českých Budějovicích a Karlových Varech (9. - 15. září 2010).

Vedle již tradiční Iberiky se o slovo již druhým rokem hlásí 2 mladší festivaly - Flamenco Olomouc se svým druhým ročníkem, a nový Flamenco Chequia, který v loňském roce předznamenala série koncertů v Plzni, nazvaná Inspiraciones del Flamenco. Bohužel, letos se poprvé nekoná festival v Mníšku, z důvodu nedostatečné finanční podpory. Je to škoda, protože tento festival přiváděl na pódia špičkové španělské umělce a poskytoval nezapomenutelné zážitky.

Festivaly vedle koncertů a doprovodných akcí poskytují také tvůčí dílny a kurzy (takec, kytara, zpěv, compás). Flamenco Chequia navíc pořádá historicky první soutěž neprofesionálů ve flamenkovém tanci.

Přinášíme podrobnější informace poskytnuté jejich organizátory.

Flamenco Festival Olomouc 2010

12. - 15. srpna 2010 - Olomouc

Festival flamenca a Dny španělské kultury v Olomouci jsou svým rozsahem a dramaturgií jedním z nejvýznamnějších mezinárodních festivalů tohoto žánru v České republice. Strhující tanec a hudba flamenco již po staletí fascinuje diváky po celém světě. Směsice různých stylů a vlivů doplněná o opravdovost projevu protagonistů nabízí divákům nenapodobitelný zážitek, pro který je flamenco tak vyhledávané a oblíbené.

Rozhodli jsme se navázat na tradici flamencových večerů, které pořádáme v krásném prostředí zámku ve Velkých Losinách již od roku 2004 a rozšířit tak nabídku toho nejlepšího z mezinárodního flamenca. Ve spolupráci s Velvyslanectvím Španělska v ČR, Krajským úřadem Olomouckého kraje, městem Olomouc a DICE (Difusion Internacional de la Cultura Española) hodláme založit tradici Festivalu flamenca a Dnů španělské kultury v Olomouci.

Pro širokou veřejnost je připravena mimo vystoupení špičkových flamencových umělců, také přehlídka španělské kinematografie a bohatý doprovodný program.

GALAVEČER FLAMENCA

13.8.2010, 20.00, Moravské divadlo Olomouc

“Una mijilla de Graná” (Střípek Granady)

Victor Castro - tanec
Elena Chávez - tanec
David Sorroche - zpěv
Jorge Sánchez - kytara

Tento flamenkový projekt vzniknul díky spolupráci čtyřech brilantních granadských umělců a jeho ústředním motivem je hudební a taneční bohatství granadského regionu. V představení “Una mijilla de Graná” zazáří strhující taneční kreace, mystický flamenkový zpěv i virtuózní kytara a představí se zde nejdůležitější flamenkové styly. Můžeme se těšit na autentické flamenco, spojující úctu k minulosti s touhou po objevování nových výrazových prostředků. Jak říkají sami protagonisté představení: “Chceme divákům přinést kousek Andalusie, barvy flamenka, střípky našeho vlastniho života na jihu…”

CARMEN / premiérové představení v ČR

14.8.2010, 20.00, Moravské divadlo Olomouc

V české premiéře uvede Slovenské divadlo tanca Bratislava, originální nastudování původní předlohy CARMEN. Příběh nespoutané andaluské Cikánky a vojáka se tentokrát odehrává mimo konkrétní čas a prostor. Autorem představení je jeden z nejvýznamnějších soudobých slovenských choreografů a režisérů Ján Ďurovčík.

KLAVÍRNÍ KONCERT

15.8.2010, 20.00 hod., Klášterní Hradisko, Slavnostní sál

Ana Benavides, Madrid

Klavíristka Ana Benavides se narodila v Málaze. Vystudovala konzervatoře v Málaze, Granadě, Madridu a Vídni pod vedením učitelů z nejpovolanějších, jmenovitě Glorie Emparán, Manuela Carry, Dianko Illiewa a Franze Zettla. Hru na klavír vystudovala úspěšně i na Royal College of Music in London. Magisterský titul v oboru španělská hudba získala i na Marshall Academy v Barceloně, kde studovala pod vedením Alicie de Larrocha a Carloty Garriga. V roce 2006 promovala na University of Málaga v oboru umění a později získala doktorát s vyznamenáním na The Carlos III University v Madridu. Tato univerzita jí rovněž udělila zvláštní ocenění za doktorandská studia na poli humanitních věd v lednu 2009.

Kariéru Any Benavides lemují úspěšné nahrávky děl méně frekventovaných španělských skladatelů, namátkou Piano Español (1996), Piano inédito español del siglo XIX - vol. I, II, III and IV (2006, 2007, 2008, 2009), Bartolomé Pérez Casas - Su obra para clarinete y piano (2007), El clarinete romántico español - vol. I, II (2007, 2008), Eduardo Ocón - Obra completa para piano (2007), Piano inédito español de finales del s. XIX y principios del XX (2007), a El clarinete en torno a la Generación del 27 (2009). Benavides se rovněž věnuje činnosti publikační, za kterou obdržela početná ocenění. Její téměř renesanční záběr, mimořádná činorodost a talent z ní činí jednu z nejzajímavějších umělkyň současného Španělska.

FLAMENCOVÁ FIESTA

14.8.2010, 15.00, Horní náměstí (před radnicí)

Los Remedios, Aires Del Sur

Žhavé flamenco v podání jednoho z nejvýznamnějších flamencových uskupení ve střední Evropě, skupiny Los Remedios. Svoje umění předvede také „domácí“ flamencová skupina Aires del Sur z Olomouce, která už zdaleka nepatří mezi nováčky. Po celou dobu konání fiesty budou moci návštěvníci ochutnat speciality španělské gastronomie.

DOPROVODNÝ PROGRAM

 • Přehlídka španělské kinematografie
 • Dny španělské gastronomie
 • Sangria párty
 • Výstava fotografií Petra Víta
 • Taneční workshop pod vedením českých a španělských tanečnic a tanečníků

 

Další informace: www.flamencoolomouc.cz.

Festival IBERICA

17. - 21. srpna 2010 - Brno, Boskovice, Praha

Již sedmým rokem roztančí festival španělské kultury IBÉRICA Prahu, Boskovice i Brno vásnivými iberskými rytmy a nadchne neopakovatelnou atmosférou španělské fiesty. Návštěvníci festivalu si užijí temperamentního flamenkového tance i nedostižné virtuozity jihoevropských instrumentalistů v obdobi od 17. srpna do 21. srpna 2010.

Letošní ročník festivalu se tématicky navrací ke kořenům flamenka, tentokrát v novém pohledu na toto tradiční andaluské umění. Hlavní hvězdou letošního ročníku, která své taneční umění předvede ve všech třech místech konání, je jedna z nejmladších a zároveň nejvyhledávanějších flamenkových hvězd - Lucía Guarnido. V cyklu Ibérica Clásica, který je každoročně věnován vážné hudbě letos vystoupí světově proslulá klavíristka Ana Benavides.

Festival Ibérica se letos uskuteční již po sedmé a stejně jako v minulých letech, i letos potěší své zájemce nejen bohatou nabídkou koncertů, ale také tradičními tanečními a hudebními workshopy. Festivalové koncerty opět představí to nejlepší ze současné španělské hudby.

Koncerty

Boskovice

Zahajovací fiesta a vernisáž fotografií
17.8., 20:00 Zámecký skleník

Flamenkoví hudebníci, zpěváci a tanečníci - los flamencos - jsou zvláštní kastou umělců, kteří dokážou své vystoupení před publikem naprosto přirozeně a plynule proměnit ve spontánní fiestu. Zažijte s námi jedinečnou fiestu plnou improvizace a ohnivých španělských rytmů.

Závěrečný galakoncert
21.8., 19:30 Zámek

Závěrečný galakoncert, na kterém se sejdou všechny hvězdy sedmého ročníku festivalu IBERICA: Lucía Guarnido „A mi Aire“, Ana Cali, Alfredo Mesa, Companía Virginia Delgado.

Brno

"Flamenco meets classical"
18.8., 19:30 Konvent Milosrdných bratří

Ana Benavides (klavírní recitál) a hosté (Ana Cali - flamenkový tanec a Alfredo Mesa - kytara). Koncert z cyklu IBÉRICA CLASICA tentokrát trochu jinak. Proslulá španělská klavíristka Ana Benavindes se na pódiu setká s držitelkou ceny prestižní soutěže Premio Nacional de Danza a účastnicí mnoha flamencových festivalů Anou Cali a špičkovým kytaristou Alfredem Mesou.

Praha

Lucía Guarnido „A mi Aire“
19.8., 20:00 Divadlo Archa

Jedna z nejmladších a zároveň nejvyhledávanějších flamenkových hvězd - Lucía Guarnido. Kritika o ní hovoří pouze kladně: „představení Lucie Guarnido „A mi Aire“ je úchvatně prosté a zároveň velkolepé!“ (Granada Hoy 13.7.2009). Tanečnici bude doprovázet trojice virtuosů: zpěváci Mati Gómez a Juan Ángel společně s kytaristou Luisem Marianem.

WORKSHOPY

Tradiční součástí festivalu IBÉRICA jsou taneční a hudební workshopy vedené zkušenými lektory z domova i ze zahraničí. Stejně jako loni se můžete těšit na kurzy flamenka, flamenkové kytary, perkusí a salsy. V nabídce najdete také výuku hry na kastaněnty a taneční techniky Baty de Cola. Kurzy budou probíhat v Boskovicích.

Hlavní předměty:

Flamenkový tanec pro začátečníky
  * Tangos - lektorka Petra Šťastná (ČR)

Flamenkový tanec středně pokročilí
  * Seguiriyas - lektorka Lucía Čellárová (SR)

Flamenkový tanec pokročilí
  * lektorka Ana Cali (SP)
  * lektorka Virginia Delgado (SP)

Salsa
  * lektor Alvaro Vargas (Kolumbie)

Kytara pro začátečníky
  * lektor Stanko Kohútek (SK)

Kytara pokročilí
  * lektor Alfredo Mesa (SP)

Compás a cajón pro muzikanty a bubeníky především
  * lektor Matúš Kohútek (SK)

Díky iniciativě Any Cali bychom chtěli letos poprvé v jejich kurzech část tanečních a kytarových dílen věnovat společnému projektu, ve kterém se kytaristé a tanečníci naučí vzájemně komunikovat. Tanečníci poznají, jak se tančí při živém doprovodu a kytaristé se zde naučí, jak reagovat na určitá zažitá taneční schémat.

Doplňky, které je možné je absolvovat spolu s hlavními předměty:

 • Compás pro tanečnice a tanečníky
 • Castañuelas - mírně pokročilí
 • Bata de cola s mantónem - mírně pokročilí

 

Další informace: www.iberica.cz.

Festival Flamenco Chequia

9. - 15. září 2010 - Praha, České Budějovice, Karlovy Vary

Flamenco, původem lidová hudba a tanec španělské Andalusie, se v posledních několika destiletích rozvinulo tak mohutně, že dnešní špičkoví flamenkoví umělci vyprodávají nejprestižnější koncertní sály po celém světě. Umělci, jako kytarista Paco de Lucía, zpěvák Camarón de la Isla nebo tanečník Antonio Gades flamenco výrazně posunuli vpřed, obohatili o nové prvky, a přitom zachovali jeho původní charakter. Na ně dnes navazují další generace umělců, kteří flamenco dál rozvíjejí. Flamenco přitom neztrácí spojení s lidmi; neustále se zpívá, hraje a tančí na nespočetných fiestách, i jeho lidová forma je stále živá a rozvíjející se, čemuž může folkórní umění jiných národů jenom závidět.

Naším záměrem je představovat českému publiku kvalitní španělské umělce a přinést možnost autentického a opravdového prožitku na flamenkovém představení, který není nahraditelný žádným zprostředkujícím médiem. Letos je to projekt Trenzao sevillské tanečnice Manuely Reyes, kytaristy José Torrese a zpěváka Manuela de la Malena.

Flamenco není jednoduché umění; zejména díky složitým rytmickým strukturám, které je nutné vstřebávat už od útlého dětství, jsou Andalusané stále téměř výlučnými představiteli špičkového flamenkového umění. Na druhé straně, flamenco objevují, obdivují a učí se mu statisíce lidí po celém světě. I u nás již existuje dlouhou dobu řada flamenkových tanečních studií, kterými prošla spousta zájemců a zejména zájemkyň o taje flamenkového tance. Mnohé z nich flamenko natolik uchvátilo, že se mu věnují intenzivně. Pro ně jsme v rámci festivalu připravili historicky první veřejnou taneční soutěž pro neprofesionály, kde vítěz bude odměněn cenou v podobě tanečního kurzu v Seville, kolébce flamenka.

Zároveň festival poskytne kurzy tance, kytary, compásu (rytmu) a zpěvu, vedené španělskými lektory, a to jak pro úplné začátečníky, tak i pro pokročilé zájemce. Součástí festivalu bude i ochutnávka andaluských specialit ve vybraných restauracích.

Letošní festival Flamenco Chequia navazuje na nultý ročník, který se konal v roce 2009 Plzni pod názvem Inspiraciones del Flamenco. Letošní ročník se koná v Praze, Českých Budějovicích a Karlových Varech.

Flamenkové hudebně taneční představení Trenzao

 • 9. 9. 2010 - Kulturní centrum Bazilika, České Budějovice
 • 10. 9. 2010 - Klub Solnice, České Budějovice
 • 12. 9. 2010 - Divadlo ABC, Praha
 • 15. 9. 2010 - Hotel Richmond, Karlovy Vary

Představení Trenzao je koncertní projekt sevillské tanečnice Manuely Reyes, kytaristy José Torrese a zpěváka Manuela de la Malena.

Sevillská tanečnice Manuela Reyes prošla školami mistrů jakými jsou např. Farruco a Matilde Coral, poté účinkovala v souborech legendárních osobností Mario Mayi, Manolo Marína a Cristiny Hoyos. Její umění se vyznačuje velmi osobitým stylem, svým energickým tancem vytváří na pódiu jedinečnou atmosféru. Její tanec je prodchnut spontánností a zálibu nachází ve fiestových tancích jako je např. bulerías. Kromě toho vlastní a provozuje taneční studio v Seville.

Kytarista José Torres Vicente se narodil v roce 1983 v Alicante, žije v Seville. S kytarou začal jako samouk, poté studoval u Manolo Sanlúcara, Pata Methenyho a Gerarda Núneze a v roce 2006 získal titul Profesor Superior de Guitarra Flamenca ve škole Conservatorio Superior de Música v Córdobě. Jako interpret spolupracoval mimo jiné s Carmen Linares v představení Antología a s Isabel Bayón v představení Tórtola Valencia. Komponuje hudbu pro různá taneční a divadelní představení, např. pro Penélope pro Ballet Español de Murcia s choreografií Javiera Latorre, pro představení Del Primer Paso tanečnice Rosarie Toledo. Vystupoval na jevištích ve Španělsku (včetně slavných scén jako jsou Teatro Lope de Vega v Seville, Teatro F. García Lorca v Madridu nebo Teatro Villamarta v Jerez), ve Francii, Maďarsku, Řecku, Maroku.

Zpěvák Manuel de la Malena, vlastním jménem Manuel Moreno Carrasco, narodil se v Jerezu de la Frontera, pochází z flamenkové rodiny (jeho bratr je známý zpěvák Antonio Malena). Zpívá od svých 12 let. Vystupoval s umělci, jako jsou např. Guito Manolete, La Tati, Manuela Carrasco, Juana Amaya, Milagros Mengivar, Merche Domino, Ortega El Pipas. Při různých příležitostech zpíval např. pro La Tía Juana La del Pipa, zpíval s Tío Borico, Camaronem, Chano a Matilde El Negro. Získal ceny El Premio de Mairena a La Palma de plata de Algeciras.

Soutěž

 • 14. 9. 2010 - Soutěž neprofesionálů ve flamenkovém tanci, divadlo Na Prádle v Praze

Kurzy

Kurzy tance, hry na kytaru, flamenkového rytmu a tlesků (compás&palmas)

 • České Budějovice: 9-10. 9. 2010
 • Praha: 11-13. 9. 2010

Ochutnávka andaluských specialit

 • České Budějovice: 9-10. 9. 2010
 • Praha: 11-13. 9. 2010

 

Další informace: www.festivalflamenco.cz.