Flamenkový metronom Compás Pro

Flamenkový metronom Compás Pro

Flamenkový compás (rytmus), zejména dvanáctidobový, jaký mají bulerías, alegrías nebo soleares, je zejména pro nás, kteří jsme nevyrostli v Andalusii a neposlouchali flamenco od útlého dětství, asi tím nejobtížnějším na zvládnutí. Můžete mít třeba nacvičené skvělé falsety, ale pokud nezvládáte compás, tak vás na každé flamenkové fiestě rychle vypískají.

Pro nácvik rytmu je užitečný metronom. Málokterý ale umožňuje zdůraznění dob podle flamenkového compásu a navíc rytmus zobrazovat ve formě Reloj Flamenco, tedy jako hodiny. Metronom Compás Pro to umí. Vypadá takto:

Nenechte se zmást realistickým vzhledem, nejedná se o chytrou krabičku, ale o software pro osobní počítač. To je trochu nevýhoda - musíte mít při cvičení po ruce počítač s reprobednami, na druhé straně ale tento metronom poskytuje vyspělé funkce za přijatelnou cenu. Autorem programu je Gerhard Graf-Martinez a jeho domovská stránka je na www.graf-martinez.info. Cena je 24,50 Eur. Je možné si stáhnout demoverzi, ta je ale určena vyloženě jen pro vyzkoušení, zda metronom na vašem počítači funguje (má omezenou funkčnost a zastavuje se po několika sekundách). Naštěstí jsou prakticky veškeré možnosti metronomu ukázány na instruktážním videu.

Metronom je možné spustit v režimu 2/4, 3/4, 4/4, 6/8 a dvanáctidobovém, přičemž dvanáctidobový režim má 3 varianty: se začátkem na 12. době (Bulerías, Fandangos de Huelva, atd.), na 1. době (Alegrías, Soleares, Caña atd.) a na 8. době (Siguiriyas, Martinete atd.). Jak je vidět na obrázku, dobové schéma je zobrazováno na ciferníku, přičemž lze nastavit odlišnou sílu zvuku pro černé číslice (doba s důrazem) a šedivé číslice (bez důrazu).

Jako zvuk lze vybrat mezi dvěma verzemi klasického metronomového tikání, pípáním a dvěma verzemi tleskání (palmas fuertes, palmas sordas). Tempo lze nastavit až do 271 bpm (beats per minute = tiků za minutu).

Metronom je k dispozici ještě v levnější verzi (která nemá přívlastek Pro), ta má na výběr pouze dva zvuky a není možné u ní nezávisle nastavovat sílu zvuku pro zdůrazněné a nezdůrazněné doby. Také u ní chybí režim Compás visible (viz dále). Momentálně je tato verze nabízena za 16,50 Eur.

Compás Visible

Verze Pro lze přepnout do režimu Compás Visible, ve kterém jsou na krátkých úsecích demonstrovány fráze typické pro jednotlivá palos: Bulerías, Guajiras, Fandangos, Petenera, Alegrías, Soleares a Siguiriyas. Zápis fráze v notách a tablatuře je zobrazen společně s ciferníkem metronomu a po spuštění slyšíte nahrávku kytary, se kterou je synchronizován metronom a červená čára ukazující pozici v notách.

Nutno říci, že tento režim je velmi názorný, jenom škoda, že neobsahuje více variant pro každý styl. Nicméně pan Graf-Martinez také nabízí řadu výukových videí, dělaných podobným způsobem (je slyšet skladbu a vidět noty/tablaturu s průběžně vyznačovanou pozicí). Ukázky tří takových videí obdržíte společně se zakoupením metronomu.

Něco technických informací

Program je k dispozici ve verzi pro počítače s Windows (ME/2000/XP) i pro u nás spíše exotické Apple Macintosh. Autor pro program použil služeb rozhraní QuickTime - toto rozhraní pochází právě z Macintoshů a do Windows je třeba jej doinstalovat. QuickTime lze stáhnout zdarma z www.apple.com. Autor požaduje používat verzi 6.52 a ne novější 7, což může být problém, pokud například máte fotoaparát, který vyžaduje tu novější verzi. Pokud se vám stane (jako mě), že po nainstalování demoverze metronomu neuslyšíte žádný zvuk, zkuste odinstalovat QuickTime a nainstalovat jej se všemi nabízenými funkcemi.

Vzhled metronomu podléhá poněkud módnímu trendu dělat vzhled programů na počítači tak, aby vypadaly a ovládaly se jako reálné "krabičky". To je sice efektní (a Compás Pro má v tomto ohledu opravdu povedený design), ale často také omezující. Na programu mi chybí zejména jeho nemožnost ovládání z klávesnice; pro jakoukoliv akci je nutné uchopit myš a strefit se do malého místa na obrazovce. Metronom také není možné zvětšit na celou obrazovku. Také mi chybí možnost individuálního nastavení důrazu u jednotlivých dob a přidání contratiempos, jako to umožňuje freewarový Flamenco Master 1.1, který jsem používal předtím.

I tak však metronom funguje k mé spokojenosti. Je přesný (pokud počítač není zrovna příliš vytížen nějakou jinou činností) a dobře se s ním cvičí. U skladeb moderního flamenka, kde už compás není tak zřejmý z melodie a frázování, je nenahraditelným pomocníkem.

ZM, 7.5.2006