Začínáme

Začínáme...

Když jsem na začátku roku 2005 náhodou zjistil, že je k mání doména flamenco.cz, dostal jsem chuť udělat pořádný server o flamencu, které mi učarovalo již před mnoha lety. I zakoupil jsem registraci domény a začal rozmýšlet, co tam všechno bude. Bohužel u rozmýšlení dlouho zůstalo, vzhledem k mému chronickému nedostatku času, takže tento text vznikl až v listopadu.

Tento server by měl přinášet informace v češtině o všem, co se týká flamenca. A protože se toho kolem flamenca děje ve světě docela hodně, a dokonce se začíná dít i u nás, budu rád, když najdu spolupracovníky, kterým nebude vadit, že tento server je nevýdělečný a tudíž nebude možné příspěvky nijak honorovat.

Jaká by měla být konkrétně náplň těchto stránek již naznačila původní provizorní hlavní stránka. Měli byste zde najít:

  • čtení o flamencu, jeho historii, formách atd.
  • upozornění na aktuální flamenkové události
  • biografie význačných flamenkových umělců
  • recenze flamenkových alb (no, recenze... řekněme spíše informace o nich a sběr názorů jejich posluchačů)
  • vysvětlení kytarových technik, používaných ve flamencu
  • odkazy na zajímavé stránky o flamencu ve Španělsku i ve světě
  • diskuse (bude-li zájem)
  • a samozřejmě jakékoliv další téma, které bude některý z přispěvatelů považovat za zajímavé

Nehledejte zde možnost nelegálního stažení hudby; pokud se na tomto serveru vyskytnou ukázky hudby, bude se jednat o úseky ne delší než 30 sekund a v kvalitě silně omezené tak, aby nedošlo k porušení autorských práv.

Něco málo o technické stránce: zatím jsou tyto stránky vytvářeny staticky pomocí vlastnoručně napsaného redakčního systému. To znamená, že pokud někdo budete chtít vložit příspěvek nebo názor, nepůjde to udělat on-line, ale v první fázi pouze prostřednictvím e-mailu, který mi zašlete. Časem se to doufejme zlepší, každý začátek je těžký...

Proč flamenco?

Když jsem začal získávat první CD s flamencem a nadšeně je poslouchal, pouštěl jsem je také svým kamarádům, o kterých vím, že mají hudební sluch a dobrý vkus. Ale ne všichni byli z flamenca tak nadšeni, jako já. Flamenco je prostě sdrdeční záležitost, podobně jako vášeň pro blues, reggae či jakýkoliv jiný hudební směr; někoho chytne a jiného ne.

Bohužel spoustu lidí ani chytit nemůže, protože se prostě v našich končinách vyskytuje velmi málo.

A pak je tu ještě jedna bariéra: Flamenco ze začátku zní spoustě lidí příliš orientálně, příliš exoticky, zkrátka příliš odlišně. Zejména flamenkový zpěv je podstatně odlišný od toho, jaký známe; moje příbuzná mi jednou o Camarónovi řekla, že se jí zdá, že při zpěvu zvrací... Tyto výrazné odlišnosti pro začátečníka zastírají rozmanitost. Pouštěl jsem kamarádovi nějaké skladby, mimo jiné i dvě tangos, podle mého soudu každé úplně jiné. Ale on při poslechu druhého říkal, že tohle už jsem mu předtím pouštěl. Uvědomil jsem si, že on na první poslech vnímal jen to, co bylo výrazně odlišné od toho, co byl dosud zvyklý poslouchat, tedy stejný rytmus, stejnou posloupnost harmonií i podobný hlas flamenkového zpěváka.

Nicméně pokud s poslechem flamenca vydržíte a původní výrazně odlišnosti vám začnou připadat normální, otevře se vám najednou úplně nový, dosud neznámý svět hudby. Spousta lidí se přes tuto bariéru nedostane - v našich médiích se flamenco téměř nevyskytuje, protože je zkrátka příliš odlišné a běžný posluchač by ho nevydržel poslouchat. A tak ti, kdo by to vydrželi, nedostávají šanci tuto bariéru zdolat.

Vlastně bych měl mluvit v minulém čase: Naštěstí je tu rozvíjející se internet a tak dnes není problém jeden den objednat přes internet cédéčko třeba v Barceloně a druhý den ho mít doma. A s rychlejsím připojením si lze pustit i internetové rádio, kde nehrají nic jiného, než flamenco. Dalším zdrojem může být satelitní nebo kabelová televize; např. na francouzském hudebním kanálu Mezzo se čas od času objevuje zajímavý flamenkový koncert či taneční vystoupení.

A na flamenco se dokonce dá zajít i u nás; tento text píšu v době, kdy už tady má za sebou premiéru Tomatito a připravuje se koncert Vicente Amiga, a to nepočítám Paco de Luciu, který zde již koncertoval třikrát, Paco Peñu, již téměř pravidelného hosta Pražského Podzimu a řadu dalších. A je tu dokonce i ryze česká flamenková skupina Arsa y Toma.

Takže možnosti tu jsou - pokud jste někde slyšeli flamenco a chytlo vás za srdce, můžete se vydat na cestu za poznáním. Tento server se vám k tomu bude snažit pomoci.

ZM, 5.11.2005