Tomatito

Tomatito

Tomatito, vlastním jménem José Fernández Torres, se narodil v Almeríi v roce 1958. Byl prakticky neznámým kytaristou, když si jej koncem sedmdesátých let povšiml Camarón a udělal jej svým dvorním kytaristou, poté co se rozešel s Paco de Lucíou.

Od té doby, po dobu patnácti let (až do Camarónovy smrti), tvořili s Tomatitem legendární dvojici s neuvěřitelným souzněním mezi zpěvem a kytarovým doprovodem, další význačný milník v historii moderního flamenca.

Po Camarónově smrti pokračoval Tomatito v kariéře sólového kytaristy. Je proslulý především vrozeným smyslem pro absolutně přesný compás - tj. dodržování rytmu v rámci složitých flamenkových schémat; to je nedocenitelná vlastnost zejména pro doprovod, proto je velmi často zván ke spolupráci s dalšími významnými zpěváky (Pansequito, Enrique Morente, Carmen Linares).

Pro jeho styl hry na kytaru je charakteristické velmi časté používání palce a nenápadné harmonické obohacování tradičních flamenkových schémat.

Jako sólista a autor zatím vydal pět flamenkových alb - Rosas del Amor, Guitarra Gitana, Barrio Negro, Paseo de los castaños a Aguadulce - a všechna stojí za poslech.

Oficiální stránky: www.tomatito.com

 

ZM, 5.11.2005