Joaquín Cortés

Joaquín Cortés

JOAQUÍN CORTÉS se narodil v cikánské rodině 22. února 1969 v Cordóbě (Španělsko). Později se přestěhoval do Madridu, kde ve svých dvanácti letech začal se studiem tance klasického, moderního a flamenka. V patnácti letech se stal členem Ballet Nacional de España a brzy postoupil do kategorie sólistů. S Ballet Nacional cestoval po celém světě a účinkoval na scénách Metropolitanu, Opera House v New Yorku nebo Kongresového paláce v Kremlinu v Moskvě.

Po odchodu z Ballet Nacional se zúčastnil festivalů vedle osobností jako jsou Maya Plisetskaya, Silvie Guillem, Peter Schauffuss... a vystupoval s různými skupinami jako host nebo se podílel na jejich vystoupeních jako choreograf. Mezi jeho nejvýznamnější realizované projekty patří choreografie Carmen v Arena di Verona, účast na Festival Flamenco de Verano v Tokyu, účast na slavnostech v Lincoln Center v New Yorku a spolupráce s Ballet de Caracas na klasickém díle Don Quijote.

Během působení v divadle Champs Elysées v Paříži v roce 1992 si založil vlastní skupinu Joaquín Cortés Ballet Flamenco. Se svým prvním představením pod názvem Cibayí se prezentoval též v Japonsku, Francii, Itálii, Venezuele a Spojených státech.

Debutoval ve filmu La Flor de mi Secreto s Pedrem Almodóvarem. Své filmové zkušenosti si pak zopakoval ve filmu Flamenco režiséra Carlose Saury.

Jeho druhé představení pod názvem Pasión Gitana, uvedené poprvé v roce 1995 v Teatro Albéniz v Madridu, shlédlo více než jeden milión diváků. Během pouhých čtyř let účinkoval na jevištích ve více než třiceti zemích a na pěti kontinentech; z nichž za zmínku stojí účast na prestižním Spoleto Festival, ve Forum di Milano, v Radio City Music Hall a City Center v New Yorku, v Universal Amphiteatre v Los Angeles, v Royal Albert Hall v Londýně, na festivalu v Sydney, v Luna Park v Buenos Aires, na pláži Ipanema v Rio de Janeiro, v Palau Sant Jordi v Barceloně, v Poliedro de Caracas a v Tokyo Forum...atd.

V lednu 1999 odjíždí do New Yorku, kde se seznamuje s dalšími směry tanečního a hudebního světa. Zde začíná jeho spolupráce se známou choreografkou Debbie Allen, se kterou se též zúčastňuje předání filmových Oscarů na 71 Annual Academy Awards.

Poté se vrací do Španělska, aby se připravil na vystoupení na zahajovacím ceremoniálu Mistrovství světa v atletice v Seville.

14. října 1999 v Teatro Tívoli v Barceloně má premiéru jeho další představení nazvané Soul.

V lednu 2000 natáčí film Gitano, ve kterém se J. Cortés poprvé představuje v hlavní roli a jehož scénář napsal jeden z nejznámějších španělských spisovatelů Arturo Pérez Reverte. Ve filmu režírovaném Manuelem Palaciosem dále účinkují Laetitia Casta, Pilar Bardem, Marta Belaustegui a José Luis Gómez.

"Cikánská duše" Joaquína Cortése je známa po celém světě hlavně díky představení Soul. S velkým úspěchem se prezentovala v tak rozdílných městech jako je Londýn (Teatro Sadler's Wells), Peking, Hannover (Expo 2000), Beirut (Beittedine Festival) a v mnoha městech Jižní Ameriky.

V únoru 2001 zahájil Festival Viña del Mar v Chile. Po čtyřiceti dvou letech tak účinkoval na nejvýznamnějším festivalu latinské hudby v Latinské Americe znovu jeden z tanečníků. Společně s Pinem Sagliocco zde vytvořil nové představení Pura Pasión, které v režii svého strýce Cristóbala Reyese bylo poprvé uvedeno 28. února v Londýně.

Jeho další nový program pod názvem Live s premiérou 7. března 2001 v Teatro Tívoli v Barceloně měl ohromný úspěch, díky němuž Cortés začal velkolepé turné po celém světě. Live se na jevištích stalo ještě živější poté, co bylo představeno v nejvýznamnějších městech Latinské Ameriky, Evropy a Ruska, a intenzivnější všude tam, kde obecenstvo zůstávalo fascinováno.

V červenci odjel s Live na dvouměsíční turné do Itálie, před publikum, které už netrpělivě očekávalo jeho návštěvu.

Sevilla, kolébka flamenka, je dalším španělským městem vybraným pro uvedení Live, a divadlo La Maestranza je obsazené do posledního místa. Následující dny kritiky překonávaly všechna očekávání.

V září 2001 vystupuje ve své kariéře zpěváka s Jennifer Lopez na svém prvním živém koncertě na ostrově Portoriko.

Rok 2001 završil měsíčním účinkováním v Madridu. Všechna jeho vystoupení v divadle Nuevo Apolo byla zcela vyprodána.

Rok 2002 zahájil v Royal Albert Hall v Londýně a aniž si odpočinul, rozjel se na turné po celé Evropě.

Po roční šňůře se vrací do Barcelony, města svého prvního působiště, aby zde předvedl Live, zralejší, bohatší a živější jako nikdy. Na přání barcelonského publika prodloužil pobyt o další týden.

Na závěr roku 2002 byl Joaquín Cortés pozván jako jediný zástupce Španělska na tradiční koncert do OSLO SPEKTRUM k příležitosti udělování Nobelovy ceny za mír, který se konal 11. prosince.

V roce 2003 pokračoval ve velmi úspěšném turné s představením Live, např. v Lisabonu, Aténách, Hong-Kongu. Nezapomněl ani na svou zemi a v létě se objevil před španělskými diváky na jevištích: Los Califas, Lorca, Bilbao, Beniderm, Marbella, Madrid a Xátiva. Rok 2003 uzavírá turném po různých německých a rakouských městech.

Je třeba připomenout i solidární charakter Joaquína Cortése, který během celé kariéry neustále prokazuje svou účastí na benefičních akcích, např. na Charity Hope Gala nebo Fashion Rocks for the Prince's Trust.

V květnu 2003 též pořádal konkurz na národní úrovni, ze kterého si vybral tanečníky pro nový projekt skupiny Joaquína Cortése.

V září 2003 si zahrál hlavní roli ve filmu Vanilka a čokoláda italského režiséra Ciro Ipolita.

15. března 2004 v Miláně Gitana Cortés Company poprvé uvedla nové představení De amor y odio.

TURNÉ JOAQUÍNA CORTÉSE

  • 2003 Live: Velká Británie, Hong-Kong, Řecko, Malajsie, Portugalsko, Španělsko, Japonsko, Peru, Ekvádor, Rakousko, Německo
  • 2004 De amor y odio: Itálie, Španělsko, Mexico, Rusko, Portugalsko
    Live: Španělsko, USA, Portugalsko, Velká Británie, Island, Korea, Řecko, Mexico
  • 2005 Live, Mi soledad: Kuba, Portugalsko, Mexico, Velká Británie, Itálie, Japonsko, Macau, Singapur, Egypt, Hong-Kong
  • 2006 Mi soledad: únor - Portugalsko, březen - světové turné, duben - evropské turné "Teatros de la vieja Europa", červen - Kypr, červenec/srpen - Španělsko