Gerardo Nunez

Gerardo Núñez

Celým jménem Gerardo Núñez Díaz, narodil se v roce 1961 v Jerez de la Frontera (Cádiz). S kytarou začal u Rafaela el Águila, a od mládí trvale spolupracoval s Cátedra de Flamencología.

Již ve čtrnácti letech doprovázel zpěváky jako Tío Gregorio el Borrico, Terremoto de Jerez, José el de la Tomasa, Manuel Mairena a další. Jako doprovodný kytarista hrál na albech zpěváků Turronero, Pansequito, Indio Gitano... Svět procestoval také s kytarovým kvartetem, které založil.

Především se ale prosadil jako sólový koncertní kytarista a skladatel. Napsal hudbu k řadě divadelních představení, např. ¡Ay... Jondo! a Yerma. Zúčastnil se nejvýznačnějších flamenkových festivalů po celém světě.

Po technické stránce patří nepochybně k nejlepším flamenkovým kytaristům, jeho rychlost a čistota hry je až neuvěřitelná, mnozí v něm proto vidí pokračovatele Paco de Lucíi. Je zároveň výborným skladatelem. Rád experimenuje s jazzem a dalšími styly. Komponuje bohatou a složitou hudbu a i ve vyloženě jazzových skladbách nezapomíná na své flamenkové kořeny. Věnuje se též výuce flamenkové kytary, zejména na kursech v Sanlucar de Barrameda.

 

ZM, 11.2.2006