Farruco

Farruco

El Farruco, vlastním jménem Antonio Montoya Flores, narozen v roce 1935 v Pozuelo de Alarcón (Madrid), byl prvním z mýtické dynastie tanečníků Los Farruco. Již za svého života byl mezi svými současníky považován za patriarchu cikánského tance. Kromě toho, že jím byl i ve vlastní rodině, vždy si dělal starosti se zachováním cikánských zvyků vůbec. Farrukova sláva a škola neuhasla ani po jeho smrti v roce 1997, nýbrž jeho tanec i nadále pokračuje jako zrcadlový odraz síly, temperamentu a ryzího cikánského charakteru.

Ve svých začátcích, tj. někdy v padesátých letech, tancoval s velkými umělci jako byli Lola Flores, Pilar López či Manolo Caracol. Zvláště se na něj často vzpomíná, když býval členem Los Bolecos. Tato tříčlenná skupina ve složení El Farruco, Rafael el Negro a Matilde Coral, působící na konci šedesátých a začátku sedmdesátých let, způsobila revoluci ve flamenkovém tanci a v roce 1970 byla odměněna cenou Premio Nacional de Baile, udělovanou Cátedra de Flamencología.

Se svými dvěma dcerami, Rosarií a Pilar, založil v roce 1977 skupinu Los Farrucos. S celou rodinou také natočili flamenkové drama Bodas de Gloria.

Farrukovo taneční umění bylo možné spatřit po celém světě při různých příležitostech. Jednou z nich bylo například vystoupení z roku 1986 Flamenco Puro. V témže roce založil v Seville vlastní taneční školu.

Dva roky před smrtí taktéž účinkoval ve filmu Flamenco, režiséra Carlose Saury.

Jeho vnuk Farruquito se zdá být "převtělením" tohoto velkého tanečníka.

Oficiální stránky: www.farruquito.com

Lenka Staníčková, 5.11.2006