Iberica 2006
Kalendáře
Kytaristé
Zpěváci a zpěvačky
Skupiny
Tanečníci a tanečnice
Kytara a cajón
Diskuse

 

Festival Iberica 2006, Boskovice

Zatímco festival v Mníšku už máme za sebou, další význačný festival Iberica 2006 nás ještě čeká, a to na konci srpna v Boskovicích (krásné městečko asi 40 km na sever od Brna). Na rozdíl od jednodenního Mníšku, Iberica je čtyřdenní a nabízí dílny pro všechny zájemce o to aktivně se něčemu přiučit. Navíc v rámci festivalu vystoupí Gerado Núñez, jeden z nejlepších flamenkových kytaristů na světě, a to hned třikrát: 30.8. v Praze (divadlo Archa), 1.9. v Bratislavě a 2.9. v Boskovicích. Kompletní program koncertů naleznete v Kalendáři.

Následující text byl posyktnut organizátory festivalu. Další informace a kontakty naleznete na www.iberica.cz.

Flamenkové a salsa dílny na zámku v Boskovicích

Nemusíte zrovna jezdit do Španělska, abyste poznali, jak chutná flamenco - jedno z nejvýraznějších projevů umění této země. Stačí vám navštívit Boskovice, město s několikasetletou historií vepsanou do starých zdí židovských domů.

Již potřetí na konci prázdnin ožije zámecké nádvoří tóny flamenca a klapotem podpatků vysokých tanečních bot - tolik typických pro flamenkový tanec.

Za několik týdnů začne na zámku v Boskovicích unikátní akce, která pro milovníky flamenkového umění připravila opravdové lahůdky. Ve dnech 30. srpna - 2. září. 2006 se zde uskuteční třetí ročník festivalu španělské kultury IBERICA 2006.

Oproti loňskému ročníku, jehož těžištěm bylo umění flamenca, má dramaturgická koncepce ročníku letošního širší záběr jak žánrový, tak geografický. Kytarista Petr Vít (ČR-SP), José García Puche (SP) - cajón a flamenková tanečnice Lucía Čellárová (SK) tvoří sehrané mezinárodní trio; příjemným hudebním překvapením bude také kapela Mala Junta, spojující latin pop, funky a flamenco v neodolatelném hudebním koktejlu. Vrcholem celého festivalu bude však bezesporu vystoupení legendárního flamenkového kytaristy Gérarda Núñeze.

Pro ty, kteří se chtějí aktivně podílet na dění festivalu a něco se i přiučit od rodilých Španělů, jsou tu připraveny flamenkové dílny. Lektorkami flamenkového tance budou Lucía Čellárová (Slovensko) a Silvia Lozano (Španělsko) . Díky rozdělení do dvou skupin je tato dílna otevřena začátečníkům i pokročilým. Do tajů flamenkové kytary zájemce zasvětí uznávaný koncertní kytarista Jorge El Pisao (Španělsko). Neodmyslitelnou součástí současného flamenca se stal také perkusivní nástroj cajón. Lektorem hry na cajón se stane José García Puche, nazývaný flamenkovými muzikanty "El Puche". Novinkou letošního ročníku bude výuka salsy. Její lektor, Alvaro Vargas (Kolumbie) je uznávaným odborníkem na latinskoamerický folklor, salsu, merengue a argentinské tango.

Na flamenkové a salsa dílny probíhá stále registrace, takže pokud vás jen trochu láká nahlédnout do tajů tohoto španělského umění, neváhejte. Kurzy se rychle plní a počet účastníků dílen není neomezený.

Podrobnější informace naleznete také na www.iberica.cz.


GERARDO NÚÑEZ NA FESTIVALU ŠPANĚLSKÉ HUDBY IBERICA 2006

Tisková zpráva, Brno 9. června 2006

Jméno tohoto flamenkového kytaristy je ve světě pojmem a legendou, byť v Čechách a na Moravě, kam se flamenco teprve vkrádá prvními nesmělými krůčky, je velkou (i když nadšeně očekávanou) neznámou. Gerardo Núñez bude hrát poprvé v České republice na festivalu španělské hudby IBERICA 2006 (www.iberica.cz) a pro festivalový tým je účast tohoto mimořádného muzikanta velkým zadostiučiněním a radostí.

Gerardo je hráčem disponujícím dech beroucí technikou, která však nikdy není jen samoúčelným oslňujícím ohňostrojem, ale vždy je prostředkem k dosažení maximální působivosti jeho vlastních skladeb. Výmluvně o tom vypovídá i název na obálce jeho školy flamenkové kytary: "Kytarová technika ve službě umění".

Původem z jihošpanělského Jerez de la Frontera - města, kde se nejen rodí nejlepší flamenkoví umělci, ale také nezapomenutelná chuť a aroma španělského sherry (jerez ve španělštině). Je jedním z mladé generace flamenkových kytaristů, kteří reprezentují to nejlepší, co bylo kdy ve flamencu vytvořeno.

Již ve čtrnácti letech doprovázel slavné flamenkové zpěváky jako Terremoto či Gregorio El Borrico a díky své oslňující kariéře je častým hostem ve všech významných koncertních sálech a na festivalech po celém světě. Gerardo Núñez je známý svou všestranností a je vždy otevřený i jiným hudebním stylům než je flamenco. Je schopen se posadit jako sólista před symfonický orchestr a vtisknout svoji flamenkovou kytarou novou tvář nejslavnějšímu kytarovému koncertu "Concierto Aranjuez", stejně jako projammovat noc v jazzovém klubu… Na svých dvou posledních CD "Calima"a "Andando el tiempo" spolupracuje s hráči jako Danilo Pérez, John Pattituci, Paolo Fresu či Perico Sambeat. Jeho kytara, byť často ovlivněná prvky jazzu, zde vypráví příběhy, které jsou v každém okamžiku do hloubi svázané s kořeny flamenca.

Na festivalu IBERICA 2006 vystoupí Gerardo Núñez spolu s flamenkovou tanečnicí Carmen Cortés a s flamenkovým zpěvákem Jesusem Mendézem.


IBERICA 2006 - DÍLNY

Stejně jako v loňském roce jsou i letos v rámci festivalu IBERICA 2006 pořádány flamenkové dílny, nově také výuka salsy. Pro zájemce je připraveno:

1. FLAMENKOVÝ TANEC

Silvia Lozano (Španělsko)
Lucía Čellárová (Slovensko)

Flamenkový tanec lze definovat slovy jako elegance, síla, temperament... Lektorky této dílny Lucía Čellárová a Silvia Lozano představí účastníkům tento fascinující svět plný rytmu a emocí. Díky rozdělení do dvou skupin je tato dílna otevřena začátečníkům i pokročilým.

2. SALSA

Alvaro Vargas (Kolumbie)

Novinkou na letošním ročníku IBERICA 2006 je dílna salsy. Účastníci zde objeví kouzlo tohoto nejpopulárnějšího latinskoamerického tance pod vedením Alvara Vargase, uznávaného odborníka na latinskoamerický folklór, salsu, merengue a argentinské tango.

3. FLAMENKOVÁ KYTARA

Jorge El Pisao (Španělsko)

Kytaristé se zde seznámí s tím, co je ve flamencu nejdůležitější - s compásem (rytmickým modelem) jednotlivých flamenkových stylů jako např. Soleá, Bulerías, Tangos. Zvláštní důraz bude kladen na techniku flamenkové kytary (rasgueado, alzapúa, golpes). Účastníci proniknou i do tajů doprovodu flamenkového tance, neboť lektor této dílny, Jorge El Pisao je nejen koncertním kytaristou, ale i vyhledávaným doprovazečem.

4. CAJÓN

José García Puche

Cajón - perkusivní nástroj původem z Jižní Ameriky se stal neodmyslitelnou součástí současného flamenca. José García Puche, známý mezi flamenkovými muzikanty jako "El Puche" je všestranným perkusistou a vedoucím známého granadského souboru "Taller de compás".

OBECNÉ PROPOZICE:

Dílny budou probíhat od 30.8. do 2.9. 2006 v inspirativním prostředí boskovického zámku. Rozsah dílen je deset vyučovacích hodin, jedna vyučovací hodina má 60 minut. Na závěr proběhne společný flamenco session všech účastníků.


Závěrečné flamenco session na Iberice 2005

Předběžný počet frekventantů na lektora - max. 10 - 12 (záleží na počtu přihlášených účastníků).

Vstup na všechny festivalové koncerty pro účastníky dílen zdarma!

Další informace a kontakty: www.iberica.czVerze pro tisk